Akcesoria rowerowe, które poprawiają bezpieczeństwo

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy zdajesz sobie sprawę, że zdecydowanie większą uwagę przykładamy do wyboru odpowiedniego modelu roweru? Jednak poza parametrami technicznymi zwracamy uwagę głównie na estetykę, zapominając często o akcesoriach, które poprawiają bezpieczeństwo. A przecież to ono jest najważniejsze. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o akcesoriach, które można określić mianem absolutnych must have. Nasze zestawienie rozpoczniemy od dzwonków rowerowych, gdyż zapominamy często jak ważną pełnią rolę.

Dzwonek rowerowy – to nie kaprys, to obowiązek

Jadąc na rowerze jest się odpowiedzialnym nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu, w tym także pieszych. Skoro trudno wyobrazić sobie samochód bez klaksonu, to dlaczego dzwonek rowerowy traktowany jest raczej jako kaprys, a nie obowiązkowy element wyposażenia. Otóż w znaczący sposób wpływa on na bezpieczną jazdę i pełni rolę informującą i jednocześnie ostrzegawczą. Dzięki temu można również uniknąć wypadku, gdyż w odpowiednim momencie można kogoś ostrzec. Jednocześnie chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, że pieszy wszedł na ścieżkę rowerową, ale zamiast wołać i prosić o zejście można po prostu zadzwonić. Dzwonki rowerowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki temu stanowią dodatkową ozdobę roweru. Można zdecydować się zarówno na klasyczny dzwonek rowerowy, ale i wybrać model obrotowy. Niewątpliwie ich montaż jest banalnie prosty. Dostępne są również modele o miniaturowej wielkości. Świetnym wyborem jest też dzwonek aluminiowy z kompasem.

Odblaski – stań się widoczny dla innych kierowców

Nadal niektórzy rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że często po zmroku są niewidoczni dla innych kierowców, szczególnie gdy ich oświetlenie jest dodatkowo słabej jakości. Dlatego niezbędne są tutaj odblaski. Warto zdecydować się na opaski odblaskowe, choć niepozorne, znacząco zwiększają naszą widoczność nie tylko jesienią, czy zimą, ale też po zmroku. Dobrze jest także zaopatrzyć się w szelki odblaskowe bądź też kamizelki, które nie ograniczają ruchów. Koniecznie też trzeba zamontować odblaski na pedały, ale również odblask przedni z uchwytem na kierownice. Dlaczego tak ważne są odblaski? Odpowiedź jest prosta, bo poprawiają bezpieczeństwo, ale warto tutaj przytoczyć kilka faktów. Kierowcy niejednokrotnie dostrzegają rowerzystów dopiero z odległości 30-40 metrów, zatem to naprawę niewiele. Niejednokrotnie droga hamowania jest znacznie dłuższa, zatem wiadomo co potem następuje. Wybierając odblaski zwiększamy swoją widoczność nawet 5-krotnie.

Warto zaopatrzyć rower w lusterka

Lusterka rowerowe są bardzo ważnym gadżetem, który także poprawia bezpieczeństwo. Dzięki nim widzimy przeszkody, a jednocześnie łatwiej nam włączyć się do ruchu, szczególnie na ruchliwej drodze. Nie musimy też „kręcić się” na rowerze wyjeżdżając z zakrętu, przez co nie tracimy równowagi. Lusterka występują w wielu wariantach przez co nie muszą wcale kojarzyć się z wyposażeniem niezbyt gustownych tandemów. Otóż można wybrać modele montowane na kasku. Świetnie sprawdzą się te montowane na kierownicy, bądź też te chowane w rogach rowerowych, czy uchwytach znajdujących się na kierownicy. Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań polecamy lusterka wsteczne w formie kamery. Wszystkie modele są bardzo łatwe w montażu.

Czy posiadasz kask i ochraniacze?

Coraz więcej osób decyduje się na jazdę na rowerze w kasku, ale nadal większość stanowią mniej odpowiedzialni cykliści. A przecież kask wydaje się być obowiązkowym elementem wyposażenia. Chroni przed urazem głowy i jednocześnie amortyzuje siłę uderzenia. Przy tym należy pamiętać, że nawet po małym urazie należy bezzwłocznie wymienić kask na nowy, gdyż nawet gdy nie będzie widać na jego powierzchni pęknięć, to być może są mikropęknięcia, zatem kask przy kolejnym uderzeniu nie będzie już spełniał swojej roli. Warto również zdecydować się na zakup ochraniaczy na łokcie i kolana.

Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać, dlatego wszystkie akcesoria powinny być najwyższej jakości. Dzięki temu będą stanowiły najlepszą ochronę. Każdy rowerzysta jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i o tym należy pamiętać.