Rehabilitacja uszkodzonej łąkotki krok po kroku

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego jest powszechną kontuzją osób, które uprawiają sporty – zarówno amatorsko, jak i wyczynowo. Jest to konsekwencja tego, że łąkotki są nadmiernie wyeksponowane podczas ruchu. Wyróżnia się uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (częstsze) i uszkodzenie łąkotki bocznej (znacznie rzadsze). W przypadku tego typu urazów najczęściej wykorzystuje się leczenie operacyjne: artroskopię lub meniscektomię, po których niezbędna jest rehabilitacja.

Uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego – na czym polega?

Łąkotki otaczają staw kolanowy i są nadmierne wyeksponowaną częścią kolana, przez co narażone są na różnego typu urazy i kontuzje. Ich główną funkcją jest zabezpieczenie torebek stawowych i błony maziowej przed zakleszczeniem. Do uszkodzenia łąkotek najczęściej dochodzi w wyniku przeciążenia, np. podczas biegu czy jazdy na nartach. Znacznie rzadziej do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku zmian zwyrodnieniowych (na tego typu urazy najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku). Wśród charakterystycznych objawów uszkodzonej łąkotki można wymienić: nagły ból w stawie kolanowym, obrzęk w obrębie kolana, ograniczenie zakresu ruchu w kolanie, a także uczucie niestabilności stawu kolanowego. Leczenie uszkodzonej łąkotki zazwyczaj polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego – artroskopii lub meniscektomii, po których niezbędne jest odbycie rehabilitacji.

Rehabilitacja łąkotki stawu kolanowego – przebieg pierwszego etapu

Przebieg rehabilitacji łąkotki stawu kolanowego uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od typu urazu, a także zastosowanej metody leczenia. Zazwyczaj fizjoterapię po tej kontuzji dzieli się na dwa etapy – pierwszy z nich obejmuje m.in. takie zabiegi, jak:

  • światło spolaryzowane,
  • rosyjska stymulacja na mięsień obszerny przyśrodkowy,
  • pole magnetyczne,
  • napięcia izometryczne przedniej i tylnej strony uda,
  • mobilizacja rzepki kolanowej,
  • schładzanie kolana lodem,
  • jazda na rowerze stacjonarnym [2].

Na tym etapie rehabilitacji po uszkodzeniu łąkotki pacjent powinien poruszać się w ortezie.

Drugi etap rehabilitacji

Drugi etap polega na:

  • fizykoterapii,
  • rozciąganiu mięśnia biodrowego,
  • pracy nad wzmacnianiem mięśnia czworogłowego,
  • pracy nad osiągnięciem pełnej funkcjonalności i sprawności kończyny dolnej,
  • wykonywaniu ćwiczeń na siłowni,
  • pływaniu – w szczególności na grzbiecie [2].

1.   Pukaluk A., Ryniewicz A.M., Łąkotki stawu kolanowego – metody regeneracji. Aktualne Problemy Biomechaniki. 2017; 12:65-74.
2.   Książek-Czekaj A., Cłapak B., Wiecheć M., Fizjoterapia po uszkodzeniu łąkotki stawu kolanowego.http://www.markmed.pl/library/2014/08/01/140689702986.pdf [29.04.18 r.]