7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Kawa i zawarta w niej kofeina w niewielkich ilościach działają na ludzki organizm zbawiennie i motywują go do pracy. Jeśli jednak nasze codzienne ilości wypitej kawy przekraczają 3-4, bardzo łatwo o uzależnienie od kofeiny. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji!
Kofeina stosowana sporadycznie i w małych ilościach działa na ludzki organizm pobudzająco i motywująco. Jej nadmiar jednak może mieć bardzo negatywne skutki. Uzależnienie od kofeiny i spożywanie jej w nadmiernych ilościach może doprowadzić bowiem do:
Wymienione powyżej problemy to tylko niektóre z konsekwencji przedawkowania kofeiny. Stosowana w nadmiarze, może doprowadzić do nadciśnienia, a także zwiększyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z uzależnieniem od kofeiny?
Maksymalna ilość kofeiny, którą można spożyć dziennie bez przykrych skutków to około 200 – 300 mg na dobę. W praktyce przedkłada się to na około 3 – 4 filiżanki kawy.
Po czym poznać, że nasz organizm otrzymuje za dużo kofeiny? Charakterystyczne objawy to problemy ze snem i podenerwowanie. Nadmiar kofeiny w organizmie może prowadzić także do refluksu i bólu żołądka. Osoby, które piją zbyt duże ilości kawy, odczuwają suchość w ustach, mogą także borykać się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust.
Inne charakterystyczne objawy uzależnienia od kofeiny to:
Uzależnienie od kofeiny należy leczyć stopniowo, zmniejszając powoli dawki zażywanej kofeiny. W walce z nałogiem może pomóc przestawienie się na kawę zbożową lub stosowanie bezkofeinowych zamienników, a także mieszanie kawy z innymi napojami, np. czekoladą. Aby nie popaść z powrotem w nałóg, warto ograniczyć spożywanie kawy do jednorazowych sytuacji, np. podczas spotkań towarzyskich lub odstawić ją całkowicie.