Białko vs kreatyna – co lepsze?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Najbardziej znane suplementy diety stosowane przez sportowców to między innymi białko serwatkowe oraz kreatyna. Które z nich pomaga lepiej zregenerować mięśnie w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego? Jakie są ich zalety i wady? Zapraszamy do lektury!

Białko w diecie dla sportowców

Białko jest niezbędne w diecie osób aktywnych fizycznie, ponieważ jest to najważniejszy element budulcowy mięśni, kości oraz chrząstek. W trakcie intensywnych treningów organizm ludzki wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na białko, dlatego należy regularnie suplementować dietę i uzupełniać jego niedobory, odbudowywać tkankę mięśniową i regenerować organizm. Po to właśnie powstały specjalne sportowe odżywki białkowe!

Suplementy diety z białkiem

Suplementy diety z białkiem przyspieszają regenerację organizmu, wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej i pomagają rzeźbić ciało. Regularnie stosowane chronią mięśnie, hamują ich rozkład i przyczyniają się do wzrostu siły oraz masy. Tego typu odżywki mogą być stosowane na przykład w formie proteinowych koktajli, jednak nie należy przekraczać zalecanych dawek spożycia! Wśród białkowych suplementów na masę najpopularniejsze są białko serwatkowe oraz białko kazeinowe. Odżywki te nie tylko dostarczą odpowiednią ilość białka, ale i także uzupełnią niedobory wapnia i magnezu. Ich stosowanie poprawia metabolizm i zwiększa regenerację mięśni, nie tylko u sportowców!

Odżywki z kreatyną

Jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety przez sportowców jest kreatyna. Należy ją spożywać przed i po ćwiczeniach, można ją łączyć również z innymi odżywkami. Kreatyna wpływa pośrednio na przyrost masy mięśniowej, ale działa nieco inaczej niż białko, ponieważ skupia się na wiązaniu i zatrzymywaniu wody w komórkach oraz magazynowaniu drogocennego glikogenu. Aby była skuteczna, suplementacja kreatyną musi być stosowana równolegle do odpowiedniej diety.

Kreatyna czy białko? Co lepsze?

Kreatyna jest zalecana osobom stosującym krótkotrwałe, intensywne treningu, np. dla kulturystów oraz biegaczy. Dla zwiększenia jej efektywności, można łączyć odżywki keratynowe z odżywkami proteinowymi, należy jednak pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek! Białko z kolei może być stosowane przez osoby o szybkim metabolizmie, jako uzupełnienie bilansu energetycznego w diecie!