Pływanie jako aktywność fizyczna

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pływanie jako aktywność fizyczna to świetna pomysł. Na wyjście na basen może zdecydować się praktycznie każdy, a ta forma ruchu jest nie tylko przyjemna, ale też bardzo zdrowa!

Pływanie jako aktywność fizyczna – zalety

Wyjście na basen to sama przyjemność. Woda bardzo relaksuje, a w dodatku można zabrać ze sobą znajomych i połączyć dbanie o swoją formę z wyjściem towarzyskim. Jednak jednym z największych plusów pływania jest fakt, że rewelacyjnie wpływa na kręgosłup, zwłaszcza jeśli pływasz na grzbiecie. Nie sprawa ono bowiem, że linia barkowa jest napięta i krzyż nie jest tak mocno wygięty.

Co więcej, wybierając pływanie jako aktywność fizyczną, możesz wysmuklić swoją sylwetkę. Wystarczy, że będziesz pływać około 40 minut przez 2-3 dni w tygodniu. Ten czas jest ważny, ponieważ organizm dopiero po 20 minutach wysiłku fizycznego zaczyna spalać zbędny tłuszcz. Dobrze, więc jeśli na początku nie będziesz się forsować, żeby poradzić sobie z takim czasem pływania. Jeżeli masz z tym problem, weź kilka lekcji od instruktora, ale pamiętaj — nie musisz od razu pływać wyczynowo!

Kolejny atut związany z wyjściem na basen to powiększenie się objętości płuc. Przez regularny trening oraz pływanie pod wodą, ich pojemność będzie się zwiększać. Dopiero po kilku tygodniach będziesz mógł powiedzieć, że oddychasz pełną piersią!

Ale oprócz tego, basen ma jeszcze rewelacyjny wpływ na Twoje mięśnie. W zależności od tego, jaki styl pływacki wybierasz, te mięśnie wzmocnisz. Np. podczas pływania żabką pracują głównie nogi oraz ręce, kraulem wzmocnisz przede wszystkim ręce, które wykonują 70% pracy, a pływając grzbietowo popracują Twoje pośladki. Nie ma co, pływanie to zdrowie i warto zabrać ręcznik, strój kąpielowy i klapki i ruszyć na basen! Zwłaszcza gdy jest ciepło i możesz popływać nawet na świeżym powietrzu.

Nie umiem pływać

Basen jest fantastycznym pomysłem na to, aby nieco się odchudzić, wzmocnić mięśnie czy poprawić swoje samopoczucie. Wystarczy odrobina mobilizacji oraz motywacji. Co jednak z osobami, które nie potrafią pływać? To wcale nie oznacza, że powinny one rezygnować z tej formy ruchu. Na basenie istnieją bowiem zajęcia aqua aerobicu, które nie wymagają od nikogo umiejętności pływackich.

Aqua aerobic polega na wykonywaniu ćwiczeń w wodzie. Są one zbliżone, a niektóre nawet identyczne z tymi, które wykonuje się na tradycyjnym fitnessie. Poprzez wykonywanie ćwiczeń w basenie, pracują Twoje wszystkie mięśnie, stawy nie są narażone na urazy, a co więcej, możesz też zadbać o swój kręgosłup. Basen polecamy wszystkim! Zwłaszcza kobietom w ciąży oraz tym, którzy mają problemy ze stawami.