Aromaterpia – leczenie dolegliwości

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aromaterapia to prosta i skuteczna metoda na pozbycie się niechcianych dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych. Aromaterapia używana jest w masażu, w twojej kąpieli, inhalacji, czy wdychaniu poprzez rozpylenie w pomieszczeniu. Dowiedz się, więc jakie olejki używać i jak aromaterapia wpływa na twoje zdrowie.

Aromaterapia – skąd się wzięła i czym jest

Jej pochodzenie datuje się do 3000 lat p.n.e, a wspominki o niej znajdziemy w starożytnej literaturze jak biblii, starych papirusach czy starych księgach indyjskich. Zaczęła się wiele tysięcy lat temu, a dzisiaj to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina leczenia. Jest pełni naturalna…leczy nie tylko ciało, ale również umysł. Jej fenomen polega na wprowadzeniu olejków eterycznych poprzez drogi oddechowe np.wdychanie, wąchanie, inhalacje, albo poprzez wprowadzenie w skórę (masaże, kąpiel, kompres).

Rodzaje Aromaterapii

  • Kąpiel to zanurzenie ciała w ciepłej wodzie na 15-30 minut, do której dodaje się mniej więcej 10 kropel mieszaniny kilku olejków. Ważne, aby po takiej kąpieli nie spłukiwać się wodą, ale tylko delikatnie wytrzeć. Jeśli nie chcesz brać kąpieli, to możesz użyć miejscowego kompresu, który przykładasz do bolącego miejsca w formie nasączonego ręcznika roztworem kilku kropel olejków i szklanki ciepłej wody.
  • Aromaterapia w powietrzu zwykła inhalacja polegająca na rozpyleniu lub odparowywaniu olejków w pomieszczeniu. Inhalacje przeprowadza się nad nad naczyniem z parującą wodą, do której wlewamy do 10 kropel olejku. Inną metodą aromaterapii w powietrzu jest rozpylenie wody z olejkami w kominku.
  • Masaż stosowany na całe ciało bądź miejscowo. Pod czas jednego zabiegu zużywa się do 5 kropel olejku eterycznego rozpuszczonego w łyżce stołowej oleju roślinnego.

Aromaterapia i jej właściwości na organizm

Regularne stosowanie olejków pobudza działanie układu odpornościowego, poprawia krążenie krwi i działa przeciwbólowo. Naturalne olejki przynoszą, także ulgę przy kaszlu i katarze, łagodzą bóle stawów, mięśni, głowy…pomagają w bólach menstruacyjnych. Aromaterapia usuwa zmęczenie, odpręża, poprawia samopoczucie. Olejki, które możesz użyć to: olejek jaśminowy, olejek różany, olejek rumiankowy, olejek miętowy, olejek rozmarynowy, olejek arganowy, olejek sandałowy, olejek rycynowy i wiele innych o właściwościach leczniczych. Każdy z nich jest na co innego i na co innego pomaga. Olejki eteryczne znane były przeważnie z leczniczego działania na skórę jednak bardzo szybko dostrzeżono, że maja ogromny wpływ na nasze emocje a nawet ich kontrolowanie i modyfikowanie. Poprzez wydzielany zapach, stymulują one część mózgu, która odpowiedzialna jest za nasz stan psychiczny. Na przykład olejki eteryczne z rumianku łagodzą objawy gniewu, czynią nas bardziej stabilnymi emocjonalnie, likwidują nadmierną nerwowość, uspokajają. Z kolei olejki eteryczne z lawendy relaksują, koją, a nawet łagodzą uczucie podejrzliwości.

Aromaterapia nie może być stosowana przez osoby alergiczne, małe dzieci i kobiety w ciąży.