7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Badania lekarskie powinno się przeprowadzać rutynowo, a nie tylko w sytuacji, gdy coś nam dolega. Które z nich są najważniejsze? Jak wyglądają badania lekarskie do pracy lub na uczelnię? W dzisiejszym artykule poruszamy te wszystkie kwestie!
Najważniejsze badania lekarskie, które powinno się wykonywać regularnie, to:
Inne badania podstawowe, to:
Dodatkowo kobiety powinny pamiętać o tym, by przeprowadzać raz do roku cytologię, uczęszczać regularnie na ogólne badanie ginekologiczne, a także raz w miesiącu dokładnie badać swoje piersi.
Niektóre z badań lekarskich zlecanych w Polsce wymagają tego, by być na czczo przed ich wykonaniem. Oznacza to, że na około 6 – 8 godzin przed badaniem nie można nic jeść, wolno jedynie pić wodę. Badanie te wykonuje się zwykle w godzinach porannych.
Na czczo wykonuje się następujące badania:
W przypadku rozpoczęcia nowej pracy (lub przeniesienia na nowe stanowisko, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia) pracodawca ma obowiązek skierować podległych pracowników na profilaktyczne badanie lekarskie. Badanie takie wykonuje się również później, gdy osoba już pracuje na danym stanowisku. Mają one charakter badań kontrolnych.
Badania nie są wymagane, jeśli pracownik przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie, w którym stwierdzony zostanie brak przeciwwskazań do pracy (w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie). W takiej sytuacji warunki pracy opisane w skierowaniu u poprzedniego pracodawcy muszą się pokrywać z warunkami proponowanymi przez nowego pracodawcę.
UWAGA: pracodawcy, który dopuści do pracy pracownika bez aktualnych badań, grozi grzywna w wysokości od 1 000 do 30 000 złotych.
Wśród różnych kierunków studiów także znajdują się takie, które wymagają badań lekarskich. Kandydat, który zakwalifikował się do przyjęcia, dostaje od uczelni skierowanie do lekarza medycyny pracy i musi przedstawić odpowiednie orzeczenie lekarskie.
Kierunki studiów, na których student może mieć do czynienia z niebezpiecznymi substancjami i czynnikami, które są szkodliwe, to między innymi:
Badania te można wykonać odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeśli student zgłosi się do lekarza medycyny pracy odpowiednio wcześnie, jest duża szansa, że załapie się na pulę wolnych miejsc w przychodni. Kandydaci na studia wyższe powinni się zgłosić do przychodni z dokumentem tożsamości oraz skierowaniem wydanym przez uczelnię.
Badania lekarskie obowiązują przed podjęciem pracy w wielu zawodach. Badania lekarskie dla kierowców dotyczą każdej osoby, która stara się o prawy jazdy (od kategorii AM, przez B i C, do D, E i T). Szczególnie ważne są badania wzroku, słuchu, zmysłu równowagi, badanie w kierunku cukrzycy, oraz badanie układu sercowo-naczyniowego, moczowego, oddechowego i nerwowego. Przyszły kierowca przechodzi także teksty psychologiczne.