Białko – co musisz wiedzieć o tym suplemencie diety?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kulturystyka i bycie fit stało się ogromnym trendem w XXI wieku. Widać, że coraz więcej osób decyduje się poświęcać określoną ilość swojego dnia by móc pracować mocniej nad samym sobą i osiągnąć wymarzone wyniki. Jest to oczywiście bardzo pocieszający aspekt ponieważ żyjemy w czasach gdzie otyłość stała się swoistą epidemią z którą ciężko jest wygrać dzięki wygodzie i ogromnej ilości niezdrowego jedzenia. Jeśli już jednak decydujemy się na określone zmiany w naszym życiu wynikające z ćwiczeń to warto jest się również zastanowić nad stosowaniem suplementów diety ponieważ dla wielu jest to istotna część w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Z tego też powodu powstał ten artykuł – dowiecie się tutaj najważniejszych informacji czym dokładnie są odżywki dla sportowców oraz to, jak działa najpopularniejszy z nich: białko. Liczę na to, że dzięki temu większa ilość osób dokładnie zrozumie ich działanie i nie będzie miała wątpliwości co do tego czy warto skorzystać z takich rozwiązań czy też nie. Zapraszam!

Na sam początek wytłumaczmy sobie o czym dokładnie tutaj mowa: Suplementy diety są określonymi produktami, które zawierają w sobie dane składniki odżywcze, które mogą mieć określony efekt na nasz organizm, zależnie od potrzeb. Istotne jest aby zaznaczyć, że suplementy diety same w sobie nie są w stanie wiele dla nas zdziałać – tylko połączenie ich z dobrą dietą i odpowiednimi ćwiczeniami jest w stanie dać nam pożądany efekt. Jest to istotna różnica ponieważ często (szczególnie w internecie) jesteśmy w stanie znaleźć różne produkty, które obiecują niestworzone rzeczy bez żadnego wkładu własnego – to nie są suplementy diety. Jeśli chcemy mieć pewność co do tego, co kupujemy to warto jest wybierać sprawdzone i legalne źródła. Wynika to z tego, że wtedy mamy pewność co do tego, co kupujemy ponieważ możemy bez problemu sprawdzić określony skład i producenta. Dodatkowo, często w takich sklepach możemy również uzyskać wiele innych informacji jak chociażby komentarze osób kupujących czy dawkowanie określonego produktu, które jest szczególnie istotne gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z suplementacją. W skrócie: odżywki dla sportowców mogą nas wspomagać w określonych sytuacjach poprzez dostarczanie składników odżywczych, które uznamy za potrzebne. Warto wybierać produkty z pewnych i legalnych źródeł by przypadkiem nie kupić czegoś, co może nam zaszkodzić.

Przejdźmy teraz do jednego z najpopularniejszych suplementów diety na rynku: białku

Białko – podstawowe informacje

Na sam początek omówmy sobie kilka istotnych kwestii na temat tego makroskładnika. Białko często nazywane jest “blokiem życia” ponieważ każda komórka w naszym ciele go w sobie zawiera. Potrzebny jest nam ten składnik odżywczy do wielu istotnych procesów jak odbudowa komórek i tworzenie zupełnie nowych. Dodatkowo również służy chociażby jako źródło energii czy wspomaga też magazynowanie żelaza! Oczywiście, istotnym aspektem dla kulturystów jest fakt, że potrzebujemy protein żeby móc pracować nad naszą masą mięśniową. Odpowiedni poziom w organizmie będzie sprzyjał regeneracji i tworzeniu się silniejszych mięśni. Można sobie więc zadać pytanie: “po co nam suplementy skoro możemy dostarczać białko z diety?” – jak można się domyślić, nie jest to prosta odpowiedź. Istotnym aspektem w życiu każdego kulturysty jest dieta ponieważ należy bacznie patrzeć na to, co jemy i co dostarczamy przez to do naszego organizmu. W przypadku pożywienia nie jesteśmy w stanie przyswoić sobie tylko jednego, określonego składnika odżywczego – mamy przy okazji inne, powiedzmy niepożądane elementy. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na stosowanie suplementów ponieważ mają dokładnie tylko to, czego w danym momencie potrzebujemy. Dodatkowo, jesteśmy też w stanie dostarczyć określone składniki w bardzo łatwy i wygodny sposób – z pewnością przygotowanie szejka jest o wiele prostsze niż określone danie. Oczywiście nie myślmy o suplementach jako alternatywach obiadu a raczej jako dodatkowej przekąsce.

Białko – jakie rodzaje znajdziemy na rynku

Jak było wspomniane wcześniej – białko jest jedną z najpopularniejszych odżywek dla sportowców. Jeśli zdecydujemy się na wybór tych produktów to warto też wiedzieć, że na rynku odnajdziemy wiele rodzajów białek. Najpopularniejszym rozwiązaniem są proteiny pochodzące z mleka krowiego, głównie dzięki temu, że zawierają dużą ilość w sobie oraz są kompletne, czyli posiadają wszystkie istotne dla naszego organizmu aminokwasy. Z mleka krowiego otrzymujemy dwa produkty z których powstają odżywki dla sportowców: serwatkę oraz kazeinę. W przypadku tego pierwszego mamy kilka dostępnych rozwiązań:

  • WPC – czyli Whey Protein Concentrate to koncentrat białka serwatki. Słynie głównie z niskiej ceny i dobrej zawartości białka (około 80% w produkcie)
  • WPI – Whey Protein Isolate to izolat białka serwatkowego, który często może zawierać w sobie nawet około 90% czystych protein w produkcie
  • WPH – Whey Protein Hydrolysate to do 100% czystego białka w produkcie dzięki specjalnej technice obróbki. Jak można sie oczywiście domyślać tak duża ilość protein ma też swoją odpowiednią wycenę

Wiele osób na początek proponuje WPC jako dobry suplement dla amatora dzięki swej niskiej cenie oraz temu, że często jest polecany w przeróżnych wariantach smakowych co tym bardziej przekona kogoś do wypróbowania tego. W przypadku kazeiny poleca się ją głównie jako odżywka na noc ponieważ po spożyciu bardzo wolno nasz organizm przyswaja zawarte w niej białko. Jeśli szukamy odżywki do przyjęcia po ciężkim dniu to można się jak najbardziej zastanowić nad tym wariantem.

Podsumowanie

Ciężko jest sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach profesjonalnego kulturystę bez suplementów diety. Wiele osób chwali sobie to, co mogą dostarczyć do organizmu w kwestii składników odżywczych. Jeśli sami zastanawiamy się nad stosowaniem takich produktów to warto właśnie zacząć od białka oraz pamiętać o tym, że one same w sobie nie są w stanie wiele dla nas zdziałać – zawsze najistotniejszymi aspektami będą dieta i odpowiedni wysiłek fizyczny!