Ból głowy koło nosa

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ból głowy potrafi zepsuć cały dzień, a czasem nawet trwać dłużej niż jedna doba. Czasem można mu zarazić tabletkami przeciwbólowymi, ale nieraz jest zbyt uporczywy. Co jednak oznacza ból głowy koło nosa i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy koło nosa – co oznacza?

Ból głowy można dość prosto ocenić. Czuje się go z tyłu, z przodu, na czole, koło nosa lub poniżej jego. To, co oznacza, zależy od miejsca jego występowania. Skupmy się jednak na bólu głowy koło nosa. Najpewniej jest on ściśle związany z zatokami i może oznaczać ich ostre bądź przewlekłe zapalenie. Jeżeli przy okazji zauważyłeś, że masz problemy z węchem lub oddechem, możesz mieć pewność, że to właśnie zatoki.

Sprawdź też, czy kłucie i uczucie bólu nasila się przy pochylaniu. A jeśli nos jest dodatkowo zatkany albo leci z niego katar, najlepiej będzie, jeśli od razu udasz się do lekarza specjalisty. W tym przypadku nie będzie to nie neurolog, a laryngolog.

Zawsze też istnieje możliwość, że ból jest powiązany z problemami narządu wzroku. Sam najlepiej zdefiniujesz, co Ci doskwiera i w zależności od tego wybierz się do odpowiedniego specjalisty.

Przyczyna bólu

Zapalenia zatok można nabawić się na wiele sposobów np. przez infekcję czy źle leczony katar. Mogą też do niego prowadzić zmiany anatomiczne. Infekcje oraz wirusy prowadzą do obrzęku nosa, za to budowa ciała może zawężyć ujście i utrudniać złapanie oddechu. Zawsze więc warto zadbać o swoją odporność, ubierać się odpowiednio do pogody, a gdy robi się naprawdę chłodno, pamiętać o dobrej czapce, która osłoni zatoki górne.

Leczenie

Jeżeli objawy nie ustępują po zażyciu leków, które są dostępne w aptece, nie ma co zwlekać tylko udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Możliwie, że będziesz musiał przeprowadzić dokładne badania RTG, umożliwiające rozpoznanie wnętrza nosa. W ten sposób można sprawdzić rodzaj wydzieliny, błonę śluzową oraz to, czy nie doszło do żadnych zmian.

Badanie polega na wprowadzeniu do nosa cienkiego przewodu, na którego końcu znajduje się soczewka. Dzięki niej lekarz może oglądać wnętrze nosa na ekranie, przez co jest to jedno z najdokładniejszych badań laryngologicznych. Po odpowiedniej ocenie sytuacji lekarz może zalecić sterydy bądź antybiotyki. A jeżeli to nadal nie skutkuje, należy wykonać kolejne badania np. wymaz z nosa.