Co zatrzymuje promienie UV?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zbliżają się upragnione wakacje a wraz z nimi dużo słońca, odpoczynku oraz dobrej zabawy. Nie daj jej sobie jednak zepsuć przez szkodliwie promienie UV. Radzimy, co zrobić, żeby się przed nimi skutecznie chronić.

Wady i zalety słońca

Kąpiele słoneczne, jak wszystko, mają swoje wady i zalety. Jedną z zalet jest to, że wówczas w organizmie człowieka wytwarza się witamina D3, a nasze samopoczucie wzrasta. Niestety, tę listę możemy już zamknąć i przejść do wad, jakie niosą z sobą promienie UV. To właśnie przez nie na naszej skórze dochodzi do oparzeń oraz przebarwień. Skrajnie mogą się nawet pojawić zmiany nowotworowe lub może dojść do udaru. Właśnie dlatego należy się porządnie zabezpieczać przed słońcem. Nie trać bez sensu dni urlopowych na leżenie w łóżku lub ukrywanie się w cieniu. Istnieje mnóstwo sposobów, żeby zatrzymać promienie UV.

Kto się smaruje, ten żyje

Smarowanie się specjalnymi kremami z filtrami to absolutna podstawa kąpieli słonecznych. Niektórzy niechętnie z nich jednak korzystają, tłumacząc, że po ich zastosowaniu się nie opalą, a do tego ich organizm nie będzie syntetyzował witaminy D3. To wszystko mity, bo mimo warstwy ochronnej witamina z powodzeniem się syntezuje. Co jednak z opalaniem się?

Kremy z filtrem nie są przeciw opaleniźnie, a tylko ją wspierają. Ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie białej, delikatnej skóry na konfrontację z palącym słońcem. Dzięki nim można zapobiec oparzeniom oraz przebarwieniom. Dlatego na początek dobrze jest zacząć od wcierania w siebie kremów o wysokim filtrze powyżej 30, a później stopniowo schodzić do nieco niższego. Należy jednak pamiętać o regularnym smarowaniu się, nawet przed wyjściem na basen czy dłuższy spacer.

Krem potrzebuje bowiem około 15 minut, żeby zacząć działać. Dobrze jest, wcierać go w siebie co 2 godziny i pamiętać o jego ponownym nałożeniu po każdej kąpieli wodnej. Mimo że niektóre z nich są wodoodporne to zawsze można zetrzeć je ręcznikiem.

Promienie UV vs nakrycie głowy

Szczególnie ważne podczas odbywania kąpieli słonecznych jest odpowiednie nakrycie głowy. Promienie UV niszczy bowiem włosy i może doprowadzić do przegrzania się organizmu. Kapelusz, chustka czy czapka pozwolą więc na schłodzenie głowy i jej ochronę przed gorącem. Dobrze też jest co jakiś czas zanurzyć głowę w wodzie lub zwyczajnie schować się do cienia. Jeżeli zapomnisz zabrać ze sobą kapelusz lub inne nakrycie głowy, zawsze możesz zakryć ją koszulką albo inną, dowolną częścią garderoby.