Co zrobić, żeby mieć zdrowe nerki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zdrowe nerki pozwalają na poprawne funkcjonowanie, a ich rola w naszym organizmie jest nieoceniona, chociaż często się o niej zapomina. Zadbaj o nie tak, by uniknąć problemów w przyszłości i cieszyć się świetnym zdrowiem!

Nerki i ich funkcje

Zacznijmy jednak od podstaw, a mianowicie od działania i funkcji, jaką nerki mają w organizmie. Stanowią one filtr oraz wyrzucają z ciała wszystko to, co jest zbędne i szkodliwie. Wszystko przez nefron, czyli jednostkę funkcjonalną nerki, który tak sprawnie filtruje i wydala szkodliwe odpady wraz z moczem.

Nerki przetwarzają więc naszą krew, a jeśli z jakichkolwiek przyczyny do tego nie dojdzie, mogą tworzyć się kamienie nerkowe lub ciśnienie krwi może zostać podwyższone. Widzisz więc, że bez zdrowych nerek ani rusz! Jeżeli dojdzie do uszkodzenia obu z nich, niezbędny jest przeszczep, ponieważ bez chociaż jednej sprawnej nerki nie da się funkcjonować. Poważne problemy z obiema mogą nawet prowadzić do zgonu.

Zdrowe nerki dzięki wodzie

Żeby mieć zdrowe nerki, możesz rozpocząć działania już dziś. Od dawno wiadomo, że woda to zdrowie, a dobrze nawodniony organizm jest silny i pełen witalności. Tak więc zacznij dbać o swoje zdrowie przez picie dużych ilości wody, które pomogą Ci rozwodnić mocz. Zwróć szczególnie uwagę na picie wody, gdy temperatury przekraczają 25 stopni i robi się naprawdę parno. Wówczas organizm mocno się poci, a zapotrzebowanie na wodę się zwiększa. Dlatego najlepiej jest wypijać 2 l wody dziennie.

Dzięki niej nerki będą dobrze oczyszczone i sprawne. Jeżeli nie lubisz pić wody, możesz dodać do niej plasterek cytryny, pomarańczy albo kilka całych truskawek. Unikaj jednak słodzonych soków czy syropów. Postaw na składniki naturalne.

Dieta, dieta i jeszcze raz dieta

Kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia nie tylko przez pewien czas, ale ciągle, jest zbilansowana dieta. Zapewniając organizmowi odpowiednie minerały i witaminy, będziesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, co można. Zacznij wobec tego ograniczenia spożywanej soli, która szczególnie obciąża nerki. Nie znaczy to jednak, że masz ją całkowicie wyeliminować, ale ograniczyć do koniecznej ilości.

Warto jest też zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek, ponieważ to one sprawiają, że nerki muszą intensywniej pracować i radzić sobie z obciążeniem. Unikaj więc alkoholu, kofeiny czy papierosów, a Twoje nerki będą Ci z pewnością bardzo wdzięczne. Oprócz tego zrezygnuj też z zażywania leków, jeżeli nie jest to absolutnie koniecznie. One również obciążają te dwa, niewielkie narządy, które wykonują niesamowitą pracę, aby organizm nie był zatruty.