Czy tatuaż szkodzi zdrowiu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W ostatnich latach tatuaże są coraz bardziej popularniejsze gdyż ozdabiają nasze ciało. Coraz więcej ludzi zarówno młodych jak i już starszych bardziej dojrzałych chce mieć coś na swojej skórze chociażby daty oraz teksty które wskazują na coś ważnego co wydarzyło się w życiu, chociaż by wzory różnego rodzaju a także nawet podobizny. Aczkolwiek zadają sobie także pytanie przed pierwszym tatuażem czy to na pewno jest bezpieczne , czy nie zaszkodzi to zdrowiu poprzez raka którego się nie raz już słyszy w mediach?

Czy tatuaże są szkodliwe ?

Nie raz słyszało się że tatuaże kolorowe są bardziej szkodliwe niż tatuaże wykonywane czarnym barwnik. Czy jest w tym ziarenko prawdy ?Wzięto do analizy skład tuszów i barwników z których wykonuje się tatuaże i z  podanych badań naukowych możemy wywnioskować że wiele z nich niestety ale zawiera substancje które mimo wszystko mogą szkodliwie wpływać na nasze życie, w tym benzopiren i metale ciężkie. Benzopiren występuje w otaczającym nas środowisku nazywany jest cichym zabójcą gdyż jest jednym z niebezpiecznych składników smogu tak w skrócie. A metale ciężkie znajdują się w niektórych barwnikach i tuszach kolorowych i mogą one stopniowo uwalniać się do krwiobiegu człowieka. Więc jeżeli chce się uniknąć jakiegokolwiek niebezpieczeństwa oraz rozważa się jakich tatuaży na pewno nie robić to przede wszystkim warto wiedzieć że lepiej wybrać tatuaż jedno kolorowy niż cały w kolorze.

Lecz z drugiej strony nie udowodniono dotychczas że zrobienie tatuażu wiązało się z większym ryzykiem zachorowania na raka skóry czy jakiegoś innego nowotworu. Naukowcy nie znaleźli żadnych relacji pomiędzy kolorowymi tatuażami na naszym ciele a wspomnianymi wcześniej chorobami.

Kilka zasad o bezpiecznym tatuażu

  • Jeżeli przeanalizujemy już wszystkie za i przeciw naszego tatuażu, to warto wybierać certyfikowane studia tatuaży, w których wiedzą jak bezpiecznie wykonać tatuaż, gdzie pracownicy są przeszkoleni jak zachować zasady higieny oraz sterylizacji przyrządów.
  • Możemy również popytać o danym studiu, czy wykonują swoją pracę sumiennie, czy stosują bezpieczne tusze i barwniki wolne od zagrażającego nam niebezpieczeństwa.
  • Unikajmy robienia tatuażu w domu na własne ryzyko czy u znajomych ponieważ nie wiemy jak dokładnie się do tego przygotować i co więcej możemy więcej na tym stracić niż zyskać.
  • Gdy już zrobimy sobie tatuaż bardzo ważna jest  odpowiednia pielęgnacja przez pierwsze tygodnie , warto dopytać tatuażysty w salonie co jest najlepsze na gojenie się rany i stosować się do jego wskazówek, gdyż ominięcie tego tematu może być bardzo nieprzyjemne dla nas przez wdanie się infekcji co nie jest niczym miłym.