Czy warto pić zieloną herbatę?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zielona herbata to napój znany już od kilku tysięcy lat. Płyn ten odgrywa znaczącą rolę w medycynie naturalnej, ponieważ wspomaga odchudzanie oraz ma wiele właściwości leczniczych. Jakie jest działanie zielonej herbaty i czy warto ją pić?


Zielona herbata a odchudzanie

Zielona herbata może wspomagać odchudzanie, ponieważ zawiera kofeinę, polifenole oraz inne substancje przyspieszające proces przemiany materii. Zawarte w ekstrakcie z zielonej herbaty katechiny ograniczają wchłanianie tłuszczu przez organizm i stymulują metabolizm lipidów w wątrobie.

Zielona herbata a wolne rodniki

Jedną z wielu zalet zielonej herbaty jest jej działanie antyoksydacyjne. Dzięki obecności w składzie katechin i polifenoli zielona herbata działa przeciwutleniająco, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się ludzkiego organizmu i wykazuje właściwości antynowotworowe.

Zielona herbata a inne schorzenia

Badania dowiodły, że regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera. Zielona herbata zmniejsza ryzyko rozwoju raka, natomiast wspomaga działanie układu krążenia, zmniejszając ryzyko zachorowań na miażdżycę, zawał serca oraz chorobę wieńcową. Regularne picie zielonej herbaty chroni przed nadciśnieniem oraz udarami i przeciwdziała powstawaniu złogów w naczyniach krwionośnych.

Jak przygotować zieloną herbatę?

Napar z liści zielonej herbaty powinno się zalewać wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza (nie wrzątkiem!). Herbatę należy parzyć maksymalnie 4 minuty, można to robić wielokrotnie, ponieważ ponownie parzona zielona herbata jest bogatsza w składniki mineralne, niż ta z pierwszego naparu.

Kto powinien unikać zielonej herbaty?

Zielonej herbaty nie powinny pić osoby starsze, borykające się z nadciśnieniem lub chore na serce, kobiety w ciąży oraz dzieci przed osiągnięciem 10 roku życia. Zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza i wypłukuje niektóre pierwiastki z organizmu (np. wapń), pita w dużych ilościach może przyczynić się do osteoporozy lub anemii organizmu. Z zieloną herbatą należy uważać, jeśli zażywamy stale jakieś leki, ponieważ wchodzi w interakcję z wieloma substancjami.