7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Jak załagodzić chrypkę lub ból gardła? Jak sobie radzić domowymi sposobami z zapaleniem krtani i przeziębieniem? Czym płukać gardło? Zapraszamy do lektury!
Aby załagodzić dolegliwości związane z chorobami gardła i krtani, zalecane są domowe płukanki. Dzięki płukaniu nie tylko nawilżamy błonę śluzową dróg oddechowych, ale także wypłukujemy złuszczony nabłonek i drobnoustroje.
Gardło można płukać ziołowymi herbatkami o działaniu przeciwzapalnym. Takie działanie wykazuje między innymi rumianek, szałwia, lipa, babka lancetowata oraz tymianek. Zioła należy zalać wrzącą wodą i zaparzać kilkanaście minut pod przykryciem. Inny sposób to zastosowanie płukanki wykonanej z wodnego roztworu sody oczyszczonej (w proporcji 1 łyżeczka na 1 szklankę wody) lub płukanie roztworem soli kuchennej. Laryngolodzy odradzają jednak płukanie dróg oddechowych solą lub wodą utlenioną, ponieważ metody te przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę, a stosowane na dłuższą metę mogą się przyczynić do podrażnienia błon śluzowych!
Płukanki na gardło powinno się stosować około 3-4 razy dziennie. Należy pamiętać o tym, by nie były one ani za zimne, ani zbyt gorące. Idealna temperatura to napój ostudzony do temperatury ciała, czyli 36-37 stopni Celsjusza. Przyrządzone z ziół płukanki mają działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, poza ich spożywaniem warto również zadbać o warunki w domu. Leczeniu gardła sprzyja wysoka wilgotność powietrza, warto więc często wietrzyć mieszkanie. Należy dbać o odpowiednie nawilżenie gardła i spożywać dużo napojów, doskonałym uzupełnieniem do kuracji będą również ziołowe i owocowe herbatki.
Obolałe gardło można płukać następującymi produktami:
Szczególnie zalecanym ziołem w przypadku infekcji gardła jest szałwia libańska, tzw. gojnik. Poza przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi właściwościami gojnik wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy, dzięki czemu skraca się czas infekcji!
Warto wiedzieć i stosować: jeśli oprócz bólu gardła, towarzyszą Ci również silne bóle stawowe, zaczerwienione migdałki lub gorączka, najlepiej udać się do lekarza ogólnego!