Dieta bezglutenowa, czyli fakty i mity

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dieta bezglutenowa stała się ostatnio modna, chociaż wielu stosuje ją bez przyjemności z powodu problemów zdrowotnych. Przyjrzyjmy się jej więc lepiej i ustalmy, co jest faktem, a co mitem.

Czym jest gluten?

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnienia, czym właściwie jest gluten? Otóż są to białka roślinne, które można znaleźć w niektórych ziarnach zbóż np. w pszenicy, życie lub jęczmienia. Dzięki niemu, kiedy połączy się mąkę z wodą, konsystencja robi się kleista. Nie każdy jednak ma zdolność wchłaniania i przetwarzania glutenu. Nazywa się to nietolerancją glutenu i stąd właśnie potrzeby specjalnej diety. Chociaż w większości przypadków, to nie powody zdrowotne popychają ku eliminacji glutenu z jadłospisu, ale chęć zrzucenia zbędnych kilogramów.

Dieta bezglutenowa – menu bez smaku

Wielu uważa, że w związku z tym, że należy zrezygnować z pieczywa czy makaronu, posiłki bezglutenowe są bez smaku. To jednak absolutna nieprawda, ponieważ w kręgu produktów dozwolonych znajduje się ryż, ziemniaki, fasola, owoce, warzywa czy orzechy. To daje podstawy do przyrządzenia naprawdę pysznych oraz obfitych posiłków, które zadowolą nawet tych wybrednych.

Dobrym przykładem jest np. zupa krem z pomidorów, pieczone mięso z warzywami albo smażony makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami. Możliwości jest wiele, należy jedynie ruszyć głową i poszukać alternatyw dla produktów, które dieta bezglutenowa eliminuje.

Brak glutenu a waga

Żeby schudnąć, wcale nie trzeba przechodzić na dietę bezglutenową, ale fakt jest taki, że ma ona wspaniały wpływ na nasz organizm i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Wszystko przez to, że eliminacja glutenu pozwala na uregulowanie wskaźnika BMI. Przechodząc na taką dietę, ma się też większą świadomość tego, co się spożywa, a co za tym idzie, zwyczajnie je się zdrowiej, ponieważ czyta się etykiety. Gluten potrafi bowiem znaleźć się wszędzie. W czekoladzie, wędlinach, sosach czy daniach instant.

Jednak samo odstawienie glutenu nie sprawia, że nagle zaczniesz chudnąć. Warto o tym pomyśleć, wybierając idealną dietę. Najważniejsze to zachować urozmaicenie, jeść dużo owoców oraz warzyw, a przede wszystkim zachować rozsądek, żeby przypadkiem się nie głodzić. Paradoksalnie, żeby chudnąć, trzeba jeść!