Dieta dla cukrzyków

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Za najlepszą dietę dla cukrzyków uznaje się dietę niskowęglowodanową o zwiększonej zawartości tłuszczu. W Polsce jeszcze nie jest aż tak popularna, jednak badania naukowe na świecie dowiodły jej skuteczności. Jakie są podstawowe zasady tej diety?

Dieta cukrzycowa

Podstawowe zasady diety to ograniczanie węglowodanów w sposób dobrany indywidualnie dla każdego chorego. Posiłki należy jeść mniej więcej o stałych porach, 4-5 razy dziennie, z czego bardzo ważnym elementem jest tzw. śniadanie białkowo-tłuszczowe, które pomaga w obniżeniu poziomu glukozy z samego rana. Posiłki dla cukrzyków powinny się składać z artykułów spożywczych o niskim indeksie glikemicznym, bogatych w skrobię i błonnik, który spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia i działa korzystnie na pracę układu pokarmowego. W diecie powinien się znaleźć również zdrowy tłuszcz, na przykład pochodzący z tłustych ryb morskich (makrela, łosoś, sardynki) oraz takich produktów spożywczych jak avocado, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

Czego unikać?

Produkty, których należy unikać w diecie cukrzycowej to chleb pszenny, białe makarony, ziemniaki oraz niektóre owoce (banany, winogrona). Mięso, które spożywamy, powinno być wysokiej jakości, bez tłustych kawałków, zagęstników i niepewnych mieszanek. Należy unikać bardzo niezdrowych margaryn twardych oraz nadmiaru soli w codziennych posiłkach, najlepiej, zamiast kupowania gotowej żywności przetworzonej przyrządzać zdrowe posiłki w domu. Zamiast słodkich napojów lepiej pić ich niskokaloryczne odpowiedniki oraz jak najwięcej wody, należy unikać spożywania kupowanych słodyczy, zdrowe desery białkowo-tłuszczowe możesz przygotować samodzielnie w domu!

Zioła pomocne w walce z cukrzycą i inne porady

  1. Aby naturalnie wyregulować poziom cukru w organizmie, można stosować terapię ziołową. Takie zioła jak mniszek lekarski, żeń-szeń, pokrzywa, czy rutwica lekarska pomagają wyregulować wahania poziomu cukru we krwi. W początkowych stadiach cukrzycy warto stosować ziołowe mieszanki, by poprawić trawienie i utrzymać prawidłową wagę.
  2. Do prawidłowego wydzielania i działania insuliny nasz organizm potrzebuje chromu. Zadbaj o to, by w Twojej diecie były artykuły bogate w ten pierwiastek, takie jak na przykład ostrygi, pełnoziarnisty chleb lub brokuły. Warto stosować również suplementację diety, by usprawnić metabolizm!
  3. Jeśli chorujesz na cukrzycę, uważaj z alkoholem! Spożywanie wysokoprocentowych napojów należy w każdym przypadku skonsultować z lekarzem i trzymać się zalecanych dawek. Aby nie obciążać wątroby, należy zachować umiar w spożywaniu alkoholu i nigdy nie pić na pusty żołądek!