7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Dieta doktor Dąbrowskiej zyskuje coraz większą popularność i posiada już szerokie grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro efekty jej stosowanie są tak dobre, a dieta sama w sobie nie jest wcale skomplikowana. Poznaj szczegóły i żyj zdrowo!
Żeby dieta doktor Dąbrowskiej była skuteczna, najpierw należy poznać dokładne zasady jej działania. W gruncie rzeczy polega ona na delikatnej głodówce, której zadaniem jest oczyszczenie organizmu przy pomocy owoców i warzyw. Składa się ona z dwóch etapów i właśnie pierwszy skupia się na odtruwaniu organizmu, a drugi na daniu mu zastrzyku zdrowia.
Teoria doktor Dąbrowskiej głosi bowiem, że można przywrócić naszemu organizmowi zdolność samoleczenia, jeżeli usunie się z niego wszelkie toksyny i szkodliwe substancje, w tym tłuszcz. Wobec tego dieta ta, mimo że zakłada oczyszczenie organizmu, ma także właściwości odchudzające.
Stosowanie początkowej głodówki ma na celu uruchomienie trawienia wewnętrznego. Dzieje się tak przez eliminację z menu pokarmów budulcowych. W związku z tym, jako pierwsza redukowana jest tkanka tłuszczowa oraz niepotrzebne komórki, które są np. zniszczone lub zmutowane. I tak w organizmie nie pozostaje już nic szkodliwego i działa on poprawnie.
Na etapie pierwszym, czyli odtruwaniu organizmu, należy jeść jedynie warzywa niskoskrobiowe np. buraki, kalafior, pora, sałatę, kabaczki, ogórki czy pomidory. Oprócz nich można jeszcze sięgnąć po niskocukrowe owoce. Idealnie sprawdzą się jabłka, jagody, cytryny czy grejpfruty. Najlepiej spożywać owoce i warzywa na surowo, a więc nie wahaj się, tylko przyrządzaj różne sałatki oraz surówki. Jednak jeśli nie jesteś ich miłośnikiem, zawsze możesz postawić na zupy oraz gotowanie na parze.
Szczególnie unikaj produktów z białym cukrem, białą mąką oraz te o wysokim poziomie przetworzenia. Nie panikuj też, jeżeli na początku poczujesz się trochę gorzej. Jest to tzw. kryzys ozdrowieńczy objawiający się bólami głowami, nudnościami czy biegunką. Nie powinien jednak trwać dłużej niż 3-4 dni. Jeśli jednak będziesz się źle czuć przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Twój organizm już się oczyścił, dlatego teraz najlepiej, jeśli zmienisz nieco nawyki żywieniowe i pozostaniesz przy zdrowym odżywianiu. Menu możesz urozmaić o kasze, ziarna, chleb razowy, produkty mleczne czy szerszą gamę warzyć i owoców. Ważne, żeby ten etap trwał tyle samo, co etap oczyszczania, jeżeli nawet nie dłużej. W ten sposób uda Ci się uzyskać najlepsze efekty.