Dlaczego dojrzewanie jest trudne?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dojrzewanie potrafi wywrócić cały świat do góry nogami. Zaczyna się zmieniać całe ciało, głos, a nastroje są trudne do wytłumaczenia. Człowiek powoli staje się dorosłym i chce być tak traktowany, jednak nadal nim nie jest. Czy to właśnie dlatego dojrzewanie jest takie trudne?

Co się dzieje z ciałem?

Dojrzewanie powoduje, że wygląd zewnętrzny drastycznie się zmienia. Kończy się błogie dzieciństwo, a zaczyna wiek nastoletni. Następuje tzw. skok pokwitaniowy, który zaczyna się w różnym wieku, w zależności od płci. Tak więc u chłopców można go zarejestrować w przedziale 13-15 lat, a u dziewczynek 10-13. Nie jest więc mitem, że dziewczynki dojrzewają szybciej.

Co jednak dzieje się z ciałem w tym burzliwym okresie? Przede wszystkim zaczyna zmieniać się waga oraz wzrost. Przyrost masy może stanowić nawet 20 kg, a wzrostu 20 cm. U chłopców może pojawić się pierwszy zarost, przez co twarz nabiera dorosłego wyglądu. Jednak największa zmiana, która wzbudza mnóstwo emocji, wiąże się z rozwojem narządów płciowych. Chłopcy mogą mieć zmazy nocne, a u dziewczynek okres, czyli inaczej miesiączka.

Dojrzewanie a psychika

Dojrzewanie jest bardzo trudnym okresem z tego względu, że nie zawsze jest ono dobrze wyjaśnione oraz akceptowane przez rówieśników. Pod tym względem zdecydowanie gorzej mają dziewczynki, które dojrzewają szybciej. Chłopcy w ich wieku często nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje i dogryzają im z tego powodu. Nic dziwnego, że wówczas płeć piękna szuka towarzystwa koleżanek oraz starszych kolegów.

W tym czasie rozwija się także umysł u obu płci. Kształtują się takie procesy psychiczne jak pamięć, wyobraźnia czy twórczość. Człowiek nie jest już tak dosłowny, lecz rozumie znaczenie symboli, umie się zreflektować i słuchać innych, przez co kształtuje sobie opinie na różne tematy. Stąd tak wielka moda na grupy dyskusyjne wśród nastolatków.

Warto też zwrócić uwagę na rozwój tożsamości młodego człowieka. Zaczynają się pytania natury egzystencjalnej, np. kim jestem? Szuka się sensu swojego istnienia i wiedzy na swój temat. Przez to nastolatkowie chcą próbować wiele rzeczy, zmieniają ubiór czy malują się. Szukają też inspiracji w innych i chociaż nieraz rodzicom ich pomysły mogą się nie wydawać trafne, należy ich nie ganić, ale obserwować i interweniować, gdy naprawdę zajdzie taka potrzeba. Daj młodemu człowiekowi poznać samego siebie, jednak wspieraj go, jeśli widzisz, że z czymś sobie nie radzi. To naprawdę trudny okres w życiu!