7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Długotrwały stres potrafi zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Pod wpływem stresu nasz układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, cierpimy z powodu bezsenności i nie możemy się skupić. Jak z tym walczyć? Skąd bierze się stres? Podpowiadamy!
Stres to stan nadmiernego przeciążenia organizmu, zarówno w kontekście psychicznym, jak i fizycznym. Może wynikać ze zbyt wielu obowiązków w pracy, z presji otoczenia, zaburzeń zdrowotnych lub obecności niektórych osób w najbliższym otoczeniu. Pojawia się w naszym życiu nagle i długo nie daje objawów. Dopiero gdy nasz organizm przestaje sobie z nim radzić, dostrzegamy, że mamy problem.
Wśród objawów przewlekłego stresu wyróżniają się:
Jeśli zaobserwowałeś u siebie niektóre z nich, warto się zastanowić nad… zmianą trybu życia. W większości przypadków za stres odpowiada bowiem praca, brak aktywności fizycznej i zła dieta. Najważniejsze jest więc, by ograniczyć liczbę czynników, które przyczyniają się do powstania stresu!
Pierwszy krok do walki ze stresem to odnalezienie chwili na relaks. Nie raz na miesiąc, tylko każdego dnia. Krótki spacer, ulubiona książka lub płyta, joga – jest wiele sposobów na to, by się zrelaksować! Kolejny krok to zmiana diety – w walce ze stresem nie pomogą używki, nadmiar kofeiny, ani żywność przetworzona. Dieta powinna być bogata w błonnik i kwasy omega-3 oraz omega-6.
Do tego wszystkiego warto dołożyć jeszcze regularną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Nic nie działa bardziej odprężająco niż sesja zumby, jogging na świeżym powietrzu lub trekking w wysokich górach. Warto pamiętać także o zdrowym śnie – 4, czy 5 godzin snu dziennie to stanowczo za mało! Zamiast zarywać nocki na dokańczaniu projektów, czasem warto odpuścić i po prostu się wyspać. Następnego dnia na pewno będziemy bardziej produktywni.
Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź koniecznie naszą publikację: Wysoki poziom kortyzolu – sprawdź, o czym to świadczy! Dowiesz się z niej, jak walczyć ze stresem i o czym może świadczyć zbyt wysoki poziom hormonu stresu.