Do czego może doprowadzić niedobór witaminy B w organizmie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Witaminy B to cała grupa substancji, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy je dostarczać je regularnie, aby nie spowodować groźnych dla zdrowia braków. Czym grozi niedobór witaminy B?

Witaminy B – działanie i funkcje

 • B1 (tiamina) – stymuluje przemiany białek i węglowodanów, bierze udział w syntezie ATP oraz neuroprzekaźników
 • B2 (ryboflawina) – wpływa na transport tlenu do komórek i stabilizuje płytki krwi. Jej brak sprawia, że witaminy B3 i B6 nie są w stanie działać prawidłowo.
 • B3 (niacyna) – wpływa na stan układu nerwowego i skóry,
 • B5 (kwas pantotenowy) – wpływa na przemiany, które prowadzą do pozyskiwania energii z podstawowych składników (węglowodany, tłuszcze i białka). Jest niezbędny do syntezy melatoniny i innych neuroprzekaźników oraz witaminy D,
 • B6 (pochodne pirydyny) – działa na układ odpornościowy, wpływa na liczne przemiany metaboliczne,
 • B7 (biotyna) – zwana jest witaminą piękna, gdyż oddziałuje na stan skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi. Z witaminą K wpływa również na proces krzepnięcia.
 • B9 (kwas foliowy) – ta witamina jest niezwykle istotna w procesach namnażania komórek. Jej niedobór może powodować anemię oraz zaburzenia tworzenia nabłonka jelitowego i jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży
 • B12 ( kobalamina) – bierze udział w syntezie czerwonych krwinek wraz z kwasem foliowym. Wpływa również w dużej mierze na układ nerwowy.

Niedobór witaminy B – przyczyny

Niedobory mogą być uogólnione albo izolowane, czyli dotyczącej jednej lub kilku substancji z tej grupy. Dominującym czynnikiem jest zwykle niewłaściwie skonstruowana dieta albo zwiększone zapotrzebowanie na konkretną witaminę, jak to się dzieje np. w związku z ciążą.

Rzadko możemy zauważyć niedobór witamin B3 oraz B5 i B6. Pierwsza z nich może być przez organizm syntezowana, pozostałe powszechnie występują w większości pokarmów i dostępne są w nadmiarze. Reszta witamin z grupy B musi być dostarczone z pożywieniem.

Niedobór witaminy B-objawy

Część objawów jest trudna do rozpoznania ze względu na ich małą specyficzność. Są to przede wszystkim: osłabienie, apatia, niechęć do działania, spadek siły mięśniowej. Mogą do tego dołączyć niepokój, nerwowość, albo też duże pobudzenie.

Istnieją też charakterystyczne symptomy niedoborów.

Wyróżniamy:

 • anemia
 • łamliwość paznokci i włosów, pogorszenie ich stanu
 • sucha, nadmiernie łuszcząca się skóra
 • zmiany w układzie nerwowym- otępienie, agresja, bezsenność
 • zespoły złego wchłaniania i biegunki.

Zapobieganie niedoborom

Zapobieganie niedoborom witamin z grupy B wiąże się przede wszystkim z prawidłowym komponowaniem diety. Produkty bogate w te witaminy to przede wszystkim: orzechy, nasiona słonecznika i dyni, owies, rośliny strączkowe, soja, drób, ryby, owoce morza i wątróbka.

Pamiętaj: Zawsze możemy wspomagać się suplementami, ale powinniśmy robić to z zalecenia i pod okiem lekarza!