Jak pozbyć się gorączki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gorączka, czyli nagłe zwiększenie temperatury ciała, to typowy objaw choroby i oznaka, że nasz układ immunologiczny rozpoczął działania obronne przeciwko bakteriom i wirusom. Jak pozbyć się gorączki?

Przyczyny gorączki – co uznajemy za stan podgorączkowy, a kiedy mamy do czynienia z wysoką gorączką?

Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, pojawia się wtedy, gdy nasz układ immunologiczny walczy z atakującymi organizm drobnoustrojami. W przedziale temperaturowym 37 – 39 stopni Celsjusza (stan podgorączkowy) tkanki są lepiej ukrwione, dzięki czemu komórki obronne mogą łatwiej i szybciej krążyć po ciele. Wysoka temperatura ogranicza także rozwój drobnoustrojów. Temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza jest już uznawana za wysoką gorączkę, która jest niekorzystna dla zdrowia, w tym w szczególności dla układu krążenia. Jak pozbyć się gorączki?

Jak pozbyć się gorączki – naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu

Jednym ze skutecznych sposobów na gorączkę jest naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Leki te wykazują odmienne działanie i mogą być stosowane razem, o ile nie przekracza się ich maksymalnych dawek dobowych. Ibuprofen podaje się co 8 godzin, natomiast paracetamol co 4 – 6 godzin. Maksymalne dozwolone dawki dla obu leków wynoszą: 4 g na dobę (w przypadku paracetamolu) oraz 1,2 g na dobę (w przypadku ibuprofenu), do przedkłada się na 3 tabletki na dobę.

Jak pozbyć się gorączki – domowe sposoby

Skuteczne domowe sposoby na gorączkę to:

  • Zimne okłady – choremu można robić okłady z ręcznika nasączonego zimną wodą lub woreczków z lodem. Okłady należy kłaść na czole, karku, łydkach i kostkach chorego. Kompresy należy zmieniać co kilkanaście minut, aż temperatura ciała się obniży
  • Herbata napotna – choremu należy przygotować napój sporządzony z łyżeczki kwiatów lipy i czarnego bzu. Herbatkę powinno się pić 2 – 3 razy dziennie
  • Szklanka mleka z miodem i czosnkiem – taki napój pomoże obniżyć temperaturę ciała i wzmocnić układ odpornościowy
  • Kąpiel – kąpiel w wodzie o niższej temperaturze niż temperatura ciała również może pomóc zbić gorączkę, w wodzie należy zanurzać się stopniowo

Pamiętaj: w trakcie gorączki bardzo ważne jest, aby nawadniać ciało. Chory powinien spożywać dużo niegazowanej wody mineralnej oraz soki owocowe. Dieta w trakcie gorączki powinna być lekkostrawna, by nie obciążać zanadto układu pokarmowego.