Jak wyglądają odleżyny?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Leczenie odleżyn jest zależne od tego, jak bardzo zaawansowana jest ta dolegliwość. Jak wyglądają odleżyny? Co powoduje ich powstawanie? Zapraszamy do lektury po więcej informacji!

Czym są odleżyny?

Odleżyny to uszkodzenia skóry, do których dochodzi w wyniku niedotlenienia tkanek. Do niedotlenienia, a nawet późniejszej martwicy tkanek może się przyczynić długotrwałe leżenie w niezmienionej pozycji, np. u osób obłożnie chorych. Tego typu zmiany u osoby starszej mogą się pojawić nawet w przeciągu kilku godzin. Jak wyglądają odleżyny?

Jak wyglądają odleżyny?

Wygląd odleżyn zależy w dużej mierze od ich stopnia zaawansowania. Na początku mają one postać ciemniejących zaczerwień. W późniejszym stadium, gdy dochodzi do martwicy tkanek, odleżyny przybierają żółty lub brązowy kolor, a następnie ciemnieją. W takim stadium bardzo trudno jest wyleczyć odleżyny.

Gdzie najczęściej pojawiają się odleżyny?

Odleżyny najczęściej pojawiają się w okolicy miednicy i kości krzyżowej. Do niedokrwienia może dojść także w górnej części pleców, np. na wysokości łopatki. Czasem odleżyny mogą się pojawić na tych częściach ciała, na których chory się opiera – np. na łokciach.

Na czym polega leczenie odleżyn?

Leczenie odleżyn polega głównie na profilaktyce. Należy dbać, by osoba obłożnie chora często (co jakieś 2 – 3 godziny) zmieniała pozycję ciała. Aby uniknąć odleżyn, pomocny bywa masaż pobudzający krążenie, a także specjalne środki pielęgnacyjne, opatrunki alginianowe i hydrożelowe oraz kremy i maści. Poza preparatami na odleżyny pomocne są także różnego rodzaju akcesoria, takie jak materace żelowe, materac przeciwodleżynowy lub poduszki na odleżyny. Nieodzowne bywają także domowe sposoby – kilkukrotne odwracanie chorego, natłuszczanie i nawilżanie jego skóry oraz dbałość o higienę osobistą.

Co w sytuacji, gdy u chorego już pojawiły się odleżyny? Leczenie może być bardzo trudne, prowadzi się je w warunkach domowych, ale pod czujnym okiem lekarza. Nieleczone, odleżyny mogą doprowadzić do zakażenia i sepsy, dlatego też, gdy doszło do martwicy i odsłonięcia mięśni lub kości, niezbędna może się okazać interwencja lekarza chirurga i zabieg przeszczepienia skóry.

UWAGA: Niniejszy artykuł nie może zastąpić konsultacji z lekarzem. Jeśli cierpisz na poważne problemy zdrowotne, zwróć się z nimi do lekarza – specjalisty!