Jak wzmocnić serce i układ krążenia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aby cieszyć się zdrowym sercem, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad dietowych. Jak wzmocnić serce i układ krążenia? Co jeść, by zminimalizować ryzyko wystąpienia miażdżycy i ataku serca? Zapraszamy do lektury!

Jak wzmocnić serce i układ krążenia? Co warto jeść?

Jak wzmocnić serce i układ krążenia? Dieta przyjazna dla serca to dieta bogata między innymi w potas, selen i mangan. Pierwiastki te obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Gdzie można je znaleźć? Na przykład w cebuli i czosnku, bananach, roślinach strączkowych i orzechach.

Aby cieszyć się zdrowiem i prawidłowym działaniem układu krążenia, w codziennej diecie powinny pojawić się niezbędne witaminy –  C, D, E, B3 oraz B6. Zwłaszcza witamina E jest zalecana przez kardiologów, ponieważ wzmacnia serce.

Witaminy te znajdziesz w takich produktach jak:

  • Papryka, jarmuż, brukselki, brokuł (duża zawartość witaminy C)
  • Makrele, łosoś, tuńczyk (witamina D)
  • Migdały, oleje roślinne, kiełki, orzechy (witamina E)
  • Chuda cielęcina, drób, avocado (witamina B3)
  • Płatki owsiane, drób, mleko (Witamina B6)

Postaw na nienasycone kwasy tłuszczowe!

Jedną z najzdrowszych dla serca diet jest dieta śródziemnomorska. Aby uchronić się przed miażdżycą i spowolnić wchłanianie cholesterolu do krwi, należy spożywać produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto więc wprowadzić do diety tłuste ryby, olej lniany, a tłuszcze zwierzęce zamienić na zdrowe tłuszcze roślinne.

Co jeszcze można zrobić?

Żeby wzmocnić organizm, spożywaj jak najczęściej produkty bogate w antyoksydanty (zielona herbata, kawa, mięta, oregano, gorzka czekolada, owoce i warzywa, orzechy) oraz uprawiaj regularnie sporty, by zwiększyć wydolność sercowo-naczyniową. Aktywności fizyczne takie jak bieganie, czy godzinny spacer wzmocnią nie tylko Twoje mięśnie, ale i serce!

Inne dobre dla układu krążenia nawyki to spożywanie każdego dnia szklanki wody z sokiem z połówki cytryny, dodawanie natki pietruszki do potraw oraz spożywanie w miarę regularnie czosnku.

Jak wzmocnić serce i układ krążenia? Tego nie jedz!

Chcesz mieć zdrowe serce? Przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  • Ogranicz ilość cukru i soli w posiłkach
  • Unikaj produktów typu fast food, jedzenia z puszki i sosów
  • Ogranicz spożycie  produktów wędzonych i słonych przekąsek
  • Unikaj produktów konserwowanych.
  • Ogranicz tłuszcze zwierzęce w pożywieniu