Jak zrobić test ciążowy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiarygodność testów ciążowych to ponad 95%. Test najlepiej wykonać w obecności bliskiej osoby, a wynik należy odczytać w czasie, który został wskazany w ulotce lub instrukcji obsługi testu. Jak zrobić test ciążowy?

Jak zrobić test ciążowy? Rodzaje domowych testów ciążowych

Dostępne na polskim rynku testy ciążowe to:

  • test ciążowy paskowy – to test, który zanurza się w próbce z moczem,
  • test ciążowy płytkowy – to test, na który nanosi się kroplę moczu plastikową pipetką,
  • test ciążowy strumieniowy – to test, który, podobnie jak test paskowy zanurza się w próbce moczu.

Specjalnym rodzajem testu jest test laboratoryjny wykonywany na podstawie próbki krwi. Jest on najbardziej czuły i potrafi wykryć ciąże już po 7 dniach od zapłodnienia. Natomiast domowe testy są równie skuteczne, ale ich stosowanie ma sens dopiero wtedy po około 14 dniach po odbytym stosunku płciowym. Rzadko wykrywają one ciążę wcześniej.

Jak zrobić test ciążowy?

O ile nie zdecydowaliśmy się na wykonanie testu w warunkach laboratoryjnych, jego wykonanie jest bardzo proste. Przed wykonaniem testu należy dokładnie przeczytać ulotkę, a następnie zastosować się do instrukcji obsługi. W większości przypadków, by wykonać test, wystarczy specjalną pipetką nanieść na test próbkę moczu i odczekać kilka minut, aż pokaże się wynik (pozytywny / negatywny).

Ile kosztuje test ciążowy?

Testy ciążowe są dostępne bez recepty, nie tylko w aptekach, ale także w zwyczajnych sklepach. Kosztują one od 5 do 15 złotych, w zależności od rodzaju i tego, czy test zawiera np. specjalny pojemnik na próbkę moczu. Nieco droższe są nowoczesne testy cyfrowe – to testy, które wyświetlają wynik na ekranie.

Kiedy można odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik testu ciążowego można odczytać już po kilku minutach od wykonania testu. Czas ten zawsze określa instrukcja wykonania testu. Należy jej koniecznie przestrzegać, ponieważ jeśli odczytamy wynik zbyt szybko lub po zbyt długim czasie, może on być niewiarygodny.

Jak interpretować wynik testu ciążowego?

Wynik, jaki może dać test ciążowy to pozytywny lub negatywny. Nieco rzadziej może wyjść wynik błędny. Jeśli w okienku testu pojawiła się kreska w obszarze kontrolnym, oznacza to brak ciąży. Jeśli w okienku testu pojawiły się dwie kreski, oznacza to, że kobieta jest w ciąży. Inny sposób oznaczenia wyniku to wyświetlany komunikat – yes / pregnant lub no / not pregnant. Tak prezentowany jest wynik na nowoczesnych testach z wyświetlaczem.