Jakie są objawy zakrzepicy? Na co warto zwrócić uwagę?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakrzepica wynika z nadmiernego tworzenia się w świetle naczyń krwionośnych skrzeplin (zakrzepów). Jakie są objawy zakrzepicy? Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Jakie są objawy zakrzepicy – co warto wiedzieć?

Zakrzepica to choroba zapalna żył, której objawy mogą zostać łatwo przeoczone, zarówno przez pacjenta, jak i lekarza. Schorzenie może współwystępować razem z żylakami kończyn dolnych. Chory często nie jest świadom zaburzeń związanych z układem krążenia i zauważa u siebie problemy dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jakie są objawy zakrzepicy? Są to:

  • gwałtowny ból w łydce
  • ból nóg w trakcie poruszania się
  • obrzęk wokół kostki lub na udach, zwiększony obwód nóg
  • zaczerwienienie kończyn, uczucie ciepła
  • stan podgorączkowy
  • przejściowe niedowłady kończyn

Jakie są objawy zakrzepicy – inne objawy

Inne objawy, po których można poznać zakrzepicę to wrażenie stwardnienia żył, zasinienia skóry oraz trzy charakterystyczne objawy:

  • objaw Payra – ból stopy przy ucisku
  • objaw Liskera – ból podudzia przy opukiwaniu
  • objaw Mayra – ból łyski przy ucisku

Dlaczego zakrzepica jest groźna?

Zakrzepica to choroba, która w zaawansowanym stadium doprowadza do zmniejszenia średnicy naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi w organizmie. W efekcie może dojść do zastoju krwi, a nawet do zatrzymania oddychania i krążenia. Zaawansowana zakrzepica może doprowadzić do poważnych powikłań i uszkodzeń układu krwionośnego, dlatego po zaobserwowaniu objawów zakrzepicy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Na zakrzepicę możne zachorować każdy, ale szczególnie narażone są te kobiety, które są w ciąży i wcześniej długotrwale stosowały hormonalną antykoncepcję. Większość chorych stanowią osoby otyłe oraz powyżej 40. roku życia, a także pacjenci po chirurgicznych ortopedycznych zabiegach operacyjnych – to grupy osób szczególnie narażone na zakrzepicę. W leczeniu zakrzepicy ważną rolę odgrywa profilaktyka zakrzepowa – choremu podaje się leki przeciwzakrzepowe i rozrzedzające krew, które zapobiegają powstawaniu skrzepów. Aby leczenie było skuteczne, zalecana jest aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, unikanie przyjmowania hormonów oraz przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych.