Kaszak – sposoby na jego usunięcie

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kaszak to łagodna forma torbieli, która występuję na skórze. Pojawiają się one w różnych miejscach i można je usunąć poprzez zabieg chirurgiczny bądź po samoistnym pęknięciu. Zobacz, kiedy możesz usunąć kaszaka samodzielnie, a kiedy lepiej udać się do chirurga?

Kaszak – gdzie występuję i czym jest?

Kaszak to inaczej torbiel łojowa i tworzy się w okół mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Miejsca, w których najczęściej występują to skóra głowy, skóra tułowia, na mosznie i wargach sromowych. Jak kaszak powstaje? Łój, który jest prawidłowo produkowany wydostaję się na skórę, dzięki temu zostaje ona natłuszczona. Gdy jednak ujście łoju jest utrudnione i zablokowane, a on dalej produkowany powstaje cysta, która jest nie tylko mieszanką łoju, ale również martwego naskórka i keratyny. W trakcie zablokowanego odpływu, z czasem powstała torbiel powiększa swoje rozmiary, a w jej obrębie widać dość często czarny punkcik, który jest właśnie tym zablokowanym ujściem. Wyrośnięta cyst, może swoją wielkością przypominać orzecha włoskiego, a powiększając swoją objętość zmienia kolor na biały bądź żółty. Na samym początku takie zmiany nie są bolesne, jednak przez dłuższy czas, mogą sprawiać dyskomfort. Jeśli kaszak jest dość mały, może sam pęknąć, ale zazwyczaj przy większej torbieli potrzebna jest interwencja specjalisty.

Kaszak – jak usunąć go samodzielnie?

Jeśli zmiany występujące na skórze nie są zbyt duże, można usunąć je samodzielnie. Przy tym można wypróbować okłady i kompresy ze skrzypu polnego. Zawiera on w sobie kwas krzemowy, który ma właściwości ściągające, regulujące pracę gruczołów łojowych oraz wysuszające. Pod wpływem takich okładów kaszak, może pęknąć za samoistnym opróżnieniem zawartości tej torbieli. Pamiętaj, jednak, że nieudolne próby usuwania kaszaków mogą nieść za sobą nieestetyczne blizny, albo doprowadzić do zakażenia.

Kaszak – zabieg chirurgiczny

Kaszak, który jest większą zmianą, lub taki, z którym samodzielnie nie da się poradzić, powinien zająć się lekarz. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu torbieli ze znieczuleniem miejscowym. W przypadku, gdy zmiana jest w stanie zapalnym wokół niej zostanie zastosowany antybiotyk.

Kaszak – estetyczne usuwanie bez użycia skalpelu

Nie musisz obawiać się blizny po usunięciu kaszaka w miejscu, które jest widoczne. Skalpel można zamienić na laser. Przy takim zabiegu nie pojawia się krew, a sam laser działa antybakteryjnie, więc rany nie trzeba dezynfekować, a pojawienie się blizny jest raczej znikome. Zabieg laserowy, również przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego.