Kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalendarzyk małżeński to metoda planowania rodziny, używana również jako metoda antykoncepcyjna. Kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne? Jak prowadzić kalendarzyk małżeński? Zapraszamy do lektury!

Kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne? Jak to wyznaczyć?

Do wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych u kobiety służy tzw. Metoda Ogino-Knausa, czyli potocznie mówiąc, kalendarzyk małżeński. Metoda ta polega na licznych obserwacjach cykli miesiączkowych u kobiety. Wyniki obserwacji są notowane i zapisywane w kalendarzu, a następnie, na podstawie tej analizy wyznaczane są dni płodne i niepłodne.

Kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne?

W przypadku kobiet, które regularnie miesiączkują, cykl owulacyjny trwa dokładnie 28 dni. W takim cyklu dni płodne zaczynają się na około 5 dni przed owulacją (owulacja to 14 dzień cyklu) i kończą około dzień lub dwa po owulacji. Natomiast dni niepłodne przypadają na czas od 18 dnia cyklu owulacyjnego do 8 dnia cyklu w następnym miesiącu.

Jak prowadzić prawidłowo kalendarzyk małżeński? Do obliczeń należy dodać jeszcze dni życia plemników w drogach rodnych kobiety (około 72 godzin) oraz długość życia komórki jajowej (1-2 dni) – w ten sposób otrzymujemy kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych. Jako pierwszy dzień cyklu zawsze liczymy dzień, w którym kobiecie zaczął się okres.

Czy wszystkie kobiety mają regularne cykle?

Metoda Ogino-Knausa sprawdza się tylko u kobiet, które mają regularne, 28 – dniowe cykle. Niestety niewiele kobiet miewa regularnie okres, stąd też, zanim zacznie się stosować tę metodę antykoncepcyjną, zalecane jest prowadzenie minimum 6 – miesięcznej obserwacji i notowanie wyników.

U kobiet o dłuższych cyklach dni płodne pojawiają się mniej więcej pomiędzy 8 a 19 dniem cyklu. Warto pamiętać również o tym, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na opóźnienie lub przyspieszenie cyklu i przesuwać w ten sposób dni płodne.

Czynniki, które mogą zaburzać u kobiety cykl owulacyjny, to:

  • Przemęczenie i stres
  • Podróże, zmiana klimatu
  • Przebyte infekcje i choroby

Kalendarzyk małżeński może być pomocny, gdy para chce zaplanować płeć przyszłego dziecka. Współżycie w trakcie owulacji (w ciągu kilku godzin przed lub zaraz po) zwiększa szanse na spłodzenie potomka płci męskiej.