Kolka u dziecka – co robić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ciągły płacz, rozdrażnienie, twardy brzuszek i wzdęcia – to tylko niektóre z objawów tej dolegliwości. Kolka u dziecka – bo to o niej właśnie mowa, zdarza się dość często. Dotyka przede wszystkim najmniejszych dzieci. Jak sobie z nią radzić? Co robić i jak pomóc dziecku, które skomunikować się z rodzicem może jedynie poprzez własny płacz?

Kolka u dziecka – przyczyny

Aby zrozumieć przyczyny problemu, należy najpierw wiedzieć, czym w ogóle jest kolka. Są to mianowicie skurcze jelit u nowo narodzonego dziecka. Przyjmuje się, że są spowodowane niedostatecznym przystosowaniem się układu trawiennego do nowego sposobu odżywiania się oraz nowego rodzaju pokarmu, czy to mleka matki, czy jego sztucznych odpowiedników. Kolejną przyczyną może być zbyt duża ilość powietrza wdychana podczas np. karmienia piersią. Na występowanie tej dolegliwości może mieć wpływ również niewłaściwa dieta matki czy palenie przez nią papierosów, podczas okresu karmienia piersią.

Objawy tej przykrej dolegliwości

Aby szybko i skutecznie pomóc maleństwu, rodzic musi rozpoznać tę dolegliwość. Noworodek przecież nie powie nam, gdzie i co go boli. Objawem kolki będzie:

  • nagły i gwałtowny płacz, praktycznie bez przyczyny,
  • niepokój malucha,
  • podkurczenie nóżek,
  • prężenie ciała,
  • czerwona twarz.

Dolegliwości najczęściej pojawiają się wieczorem. Kolka ustępuje wraz z odejściem gazów bądź wydaleniem pokarmu.

Kolka u dziecka – jak sobie z nią poradzić

Sposobów jest kilka. Nie ma niestety leku, który zniwelowałby wszystkie dolegliwości. Są natomiast stare, sprawdzone, „babcine” sposoby. Ukształtowane zostały na przestrzeni pokoleń i ich skuteczność znana jest od lat. Aby pomóc należy:

  • podnieść dziecko na ręce, tym samym odczuje, że ktoś przy nim jest i stara się mu pomóc,
  • spróbować lekko masować brzuszek maleństwa,
  • położyć na brzuszku ciepłą pieluszkę,
  • ułożyć dziecko na pleckach i podkurczyć jego nóżki,
  • ułożyć malucha na brzuszku i powoli masować jego plecki,
  • spróbować podać herbatkę z kopru, zanoszące się płaczem dziecko może nie chcieć nic pić,
  • podać kropelki na kolkę (można je dostać w aptece).

Należy pamiętać, że dziecko nie powinno w takiej sytuacji zostać same. Liczy się czas reakcji rodziców. Im szybciej postaramy się pomóc maluchowi, tym szybciej ulżymy jego cierpieniu. Dla malucha ważne jest poczucie bliskości z mamą czy tatą.

Napady kolki u dzieci dotykają przeszło połowę noworodków. Zaczynają się około 3 miesiąca życia i trwać mogą przez kolejnych sześć miesięcy. Trwają od kilku do kilkunastu minut. W nielicznych przypadkach trwają do kilku godzin. Sprawiają maleństwu ból, dlatego tak ważne jest, by rodzice wiedzieli, jak sobie z nimi poradzić.