
Specjalista – jak go wybrać?
Mówi Ci coś nazwa korzeń maca? Zapewne nie, to mało popularna roślina w Polsce, ale warto zwrócić na nią uwagę, jeśli twoje libido jest niskie, a Ty nie masz ochoty na seks. Poznaj, zdrowotne właściwości korzenia maca.
Maca to roślina, która jest uprawiana w Andach, a jej jadalną częścią jest właśnie jej bulwiasty korzeń oraz hipokotyl i to im są przypisywane właściwości lecznice. Kształtem przypomina dużą rzodkiewkę, a jej wielkość może dochodzić do 8 cm średnicy. Maca występuję w różnych odmianach, jak i właściwościami zdrowotnymi. Różowe, fioletowe, żółte, czerwone czy czarne takie rodzaje rośliny maca możesz dostać. Skład chemiczny macy to przede wszystkim 80% wody, dlatego poddaje się ją wysuszeniu. W takiej postaci posiada wiele składników odżywczych takich jak białko, węglowodany, błonnik pokarmowy i tłuszcze. Ponad to maca dostarcza organizmowi wapno, żelazo, sód, miedź i cynk.
Korzeń maca zawiera w sobie flawonoidy, saponiny, antocyjany, garbniki, sterol, prostaglandyny i alkaloidy. Właściwościami maca, które zostały udowodnione to na pewno:
Korzeń maca posiada również właściwości zwiększające masę mięśniową, czyli jest naturalnie występującym anabolikiem, a więc bardzo często stosują go sportowcy i kulturyści. Działanie też na objawy okresu przekwitania – eliminuje uderzenia gorąca, które dokuczają w trakcie przechodzącej menopauzie. Kolejną korzyścią płynąca z stosowania korzenia maca jest poprawienie układu odpornościowego, poprawia widzenie, jak również działa na polepszenie funkcjonowania gruczołu tarczycy.
Spożywanie korzenia macy nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Maca w zależności od postaci, w której będzie stosowana – proszek bądź tabletki zazwyczaj to jedna łyżeczka i jedna tabletka. Mace można kupić w aptece, ekosklepach czy sklepach zielarskich. A jej cena w zależności od gramatury i postaci może wahać się od 15 złotych za gram, a za tabletki około 30-60 złotych.