7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Świadczą o tym jego cechy osobowościowe, zewnętrzne, jedyny w swoim rodzaju układ linii papilarnych, ale i unikatowy materiał DNA. Za racji swojej wyjątkowości każdy zasługuje także na zindywidualizowane, przygotowane specjalnie dla niego, metody leczenia. Dlatego powstała medycyna personalizowana. Jakie zastosowanie ma w onkologii?
W materiale DNA, mimo jego niepowtarzalności, z czasem mogą zachodzić pewne zmiany i uszkodzenia prowadzące w konsekwencji do choroby nowotworowej. Najczęściej, bo w 90% przypadków, nowotwór jest wynikiem uszkodzeń DNA gromadzonych i rozwijających się przez całe życie pacjenta (nowotwory sporadyczne). Rzadziej występują nowotwory dziedziczne, w których geny powodujące chorobę przekazywane są z pokolenia na pokolenie i zgromadzone są we wszystkich komórkach organizmu. Istotne jest więc badanie mające na celu rozróżnienie typu uszkodzeń DNA, gdyż pozwoli to na profilaktykę w przypadku obciążeń genetycznych oraz na prawidłowe dobranie leczenia w przypadku istniejącej już choroby. Indywidualne cechy pacjenta oraz danej choroby mają bowiem ogromny wpływ na skuteczność wybranej metody leczenia. Jeśli jest ona dobrana na podstawie ogólnych informacji, istnieje duże ryzyko nieskuteczności, tak jak w przypadku leków, które u niektórych pacjentów nigdy nie będą w stanie przejść w formę aktywną. Dzięki medycynie personalizowanej możliwe jest zidentyfikowanie konkretnych mutacji powodujących nowotwów, a następnie dobranie odpowiedniego leczenia.
Medycyna personalizowana ma wpływ na zwiększenie efektywności leczenia nowotworu złośliwego, gdyż zastosowane w niej metody dążą do rozpoznania nieprawidłowego mechanizmu powodującego chorobę. A stąd już krótka droga do znalezienia odpowiedniego leku, który skuteczniej niż w przypadku standardowych metod poradzi sobie z chorobą. Jeśli dokładnie będzie wiadomo, na jaki rodzaj nowotworu choruje pacjent oraz jakie leki należy mu podać, możliwa będzie modyfikacja w późniejszym czasie terapii, np. poprzez zmianę leku lub jego dawki. Medycyna personalizowana wyróżnia się zdecydowanie wyższą od tradycyjnej skutecznością leczenia. Dotychczasowe sposoby leczenia opierały się w dużej mierze na metodzie prób i błędów, zaś zindywidualizowane podejście do nowotworów poprawia statystki o nawet 30%, pozwalając na dobór leków odpowiednio do potrzeb chorego. W końcu – jest metodą leczenia na miarę naszych czasów i dąży do traktowania każdego przypadku choroby w sposób indywidualny, a nie grupowy.