Mięśnie Kegla – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mięśnie Kegla to potoczne wyrażenie dla zespołu mięśni łonowo-guzicznych, występujących u kobiet oraz mężczyzn. Jaka jest ich funkcja? Dlaczego warto je ćwiczyć? Zapraszamy do lektury!

Mięśnie Kegla – co to takiego?

Mięśnie Kegla to pojęcie odnoszące się do zespołu mięśni łonowo-guzicznych. U kobiet są to warstwy mięśni otaczające pęcherz moczowy oraz mięśnie budujące dno macicy. Aby zidentyfikować mięśnie Kegla, można włożyć do pochwy dwa palce i napiąć mięśnie, by poczuć na nich ucisk. Mięśnie te odpowiadają również za przerywanie strumienia podczas oddawania moczu.

Mięśnie Kegla a poród

Dobrze wyćwiczone i elastyczne mięśnie dna miednicy pomagają usprawnić poród oraz powrót do formy po urodzeniu dziecka. Aby mięśnie Kegla pracowały lepiej podczas porodu, należy je ćwiczyć regularnie już we wczesnych miesiącach ciąży. Trening mięśni Kegla jest bardzo prosty i polega na naprzemiennym rozluźnianiu i napinaniu mięśni.

Mięśnie Kegla a udany seks

Dzięki ćwiczeniom Kegla można zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak wypadanie macicy lub nietrzymanie moczu, a także przyspieszyć i ułatwić poród. Dodatkowa zaleta jest taka, że dobrze wyćwiczone i elastyczne mięśnie Kegla mogą poprawić satysfakcję seksualną w trakcie zbliżenia. Dotyczy to obu partnerów.

Jak trenować mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać nawet na bardzo zaawansowanym etapie ciąży. Aby zwiększyć elastyczność mięśni, wskazane są treningi około 2 – 3 razy dziennie przez kilka minut. Metoda terapii dna miednicy została opracowana przez ginekologa Arnolda Kegla, najprostszy sposób na ćwiczenie mięśni to naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni okolic pochwy i krocza. Ćwiczyć można zarówno w pozycji leżącej, jak i na stojąco.

Przykładowy plan ćwiczeń wygląda następująco:

  • Połóż się na plecach
  • Napnij grupę mięśni Kegla
  • Policz do 5
  • Rozluźnij mięśnie
  • Odpocznij chwilę, a następnie powtórz ćwiczenie jeszcze 4 razy

Skurcze można stopniowo wydłużać oraz zwiększać prędkość napinania mięśni. Podczas ćwiczeń należy regularnie i normalnie oddychać. Aby ułatwić trening, warto wyobrazić sobie, że dno macicy to winda i próbować ją naprzemiennie wciągać do góry oraz opuszczać w dół. Ćwiczeń Kegla nie należy wykonywać w trakcie oddawania moczu, ponieważ pęcherze nie zostanie wtedy opróżniony do końca, co może się przyczynić do poważnych infekcji!