Nadmiar witaminy C – czy to jest groźne dla zdrowia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, ma wiele zalet: zwiększa odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran oraz zmniejsza ryzyko nowotworów. Składnik ten występuje w większości owoców i warzyw. Czy można go przedawkować i czym grozi nadmiar witaminy C?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C

U dzieci średnie dzienne zapotrzebowanie wynosi około 2 mg na kilogram masy ciała. U dorosłych zaś jest to 1 mg na kilogram. Dzienna dawka waha się między 30 a 100 mg na dobę.

Osoby chore, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, nadużywające alkoholu i papierosów, czy kobiety w ciąży i karmiące piersią, powinny przyjmować większą ilość tej substancji. Także mieszkańcy dużych miast narażeni na codzienne stykanie się z zanieczyszczeniami i spalinami powinni zwiększyć dawkę!

Jak nie przedawkować witaminy C?

Warto nadmienić, że kwas askorbinowy w naturalnej postaci bardzo trudno przedawkować. Nadmiar witaminy C jest bowiem wydalany wraz z moczem. Nie jesteśmy w stanie fizycznie włączyć do naszej diety tak dużej ilości warzyw i owoców. Dla porównania jedna tabletka witaminy C 1000 dostarcza tyle samo witaminy, co 2 kg pomarańczy czy 20 kg jabłek. Dlatego najgroźniejsza jest dla naszego zdrowia niepotrzebnie zażywana suplementacja!

Czym grozi nadmiar witaminy C?

Ponad 100 mg dziennie witaminy C przyjmowane przez dłuższy czas może powodować biegunkę. Dodatkowo może to zaburzać wyniki testów – np. na obecność cukru w moczu. W dużych dawkach witamina może reagować z lekami przeciwzakrzepowymi. Nadmiar jest także niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Wysokie dawki, sięgające 200 mg dziennie mogą być toksyczne dla płodu!

Dzienne przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawce wyższej niż 1000 mg sprzyja dodatkowo powstawaniu kamieni nerkowych. Nadmiar witaminy C przekształca się w kwas szczawiowy, który w drogach moczowych wytrąca się z wapniem w postaci kamieni. Dodatkowo tak mocno przekroczona dawka (zwykle przez nadużywanie suplementów) może doprowadzić do nudności, bólu brzucha i zgagi.

Co, jeżeli witaminy jest jednak za mało?

Jest to znacznie groźniejsze zjawisko, które pojawia się u ludzi ciężko pracujących i tych, którzy są na restrykcyjnej diecie. Brak odpowiedniej ilości witaminy C sprawia, że jesteśmy mniej odporni na choroby, gorzej je znosimy, szybciej się męczymy, jesteśmy senni i mamy mniejszą motywację do działania. Dodatkowo możemy doświadczać niedokrwistości, a w skrajnych przypadkach zachorować na szkorbut.