Paracetamol i ibuprofen – czy można je ze sobą łączyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ibuprofen to jeden z najpopularniejszych leków przeciwzapalnych. Jak stosować razem paracetamol i ibuprofen? Zapraszamy do lektury!

Paracetamol i ibuprofen – jakie są właściwości paracetamolu?

Paracetamol to lek dostępny w wielu postaciach. Można go stosować w formie:

  • Doustnej (w postaci tabletek)
  • Doodbytniczej (w postaci czopków)
  • Dożylnej (iniekcje)

Paracetamol jest wskazany w przypadku, gdy u chorego wystąpi gorączka oraz bóle:

  • Migrenowe
  • Zębów
  • Ucha
  • Miesiączkowe
  • Mięśniowo-stawowe,
  • Kręgosłupa

Działanie leku polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn w podwzgórzu, co przyczynia się do zahamowania syntezy prostaglandyn — przekaźników, które przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Paracetamol wpływa także na ośrodek termoregulacji.

Paracetamol i ibuprofen – jakie są właściwości ibuprofenu?

Ibuprofen to lek, który wywołuje ten sam efekt przeciwbólowy i przeciwgorączkowy co paracetamol, ale działa szybciej i dłużej. Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu cyklooksygenaz, dzięki czemu dochodzi do zahamowania procesów zapalnych i obniżenia gorączki. Lek ten jest wskazany w przypadku, gdy u chorego zaobserwowano gorączkę, objawy przeziębienia lub grypy, a także różnego rodzaju bóle.

Paracetamol i ibuprofen – jak bezpiecznie stosować je razem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, o ile nie przekracza się maksymalnych dawek dobowych. Leki te wykazują odmienne działanie i stosowane naprzemiennie, mogą zwiększyć skuteczność terapii. Ibuprofen podaje się co 8 godzin, natomiast paracetamol co 4 – 6 godzin.

Maksymalne dozwolone dawki wynoszą:

  • Dla paracetamolu – 4 g na dobę
  • Dla ibuprofenu – 1,2 g na dobę

W praktyce przedkłada się to na stosowanie co 8 godzin ibuprofenu (np. o 8:00, 16:00 i 24:00) oraz uzupełnianie działania leku dawkami paracetamolu (np. 4 godziny po podaniu ibuprofenu). Dzięki temu w ciągu jednej doby podaje się maksymalnie 3 dawki na 24 h, bez przekraczania bezpiecznych dawek dobowych.

Przedawkowanie paracetamolu jest niebezpieczne, ponieważ może przyczynić się do wystąpienia nudności, osłabienia, śpiączki oraz doprowadzić do niewydolności wątroby.

UWAGA: Leków przeciwbólowych nie należy łączyć z lekami na przeziębienie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować stosowanie danego leku z lekarzem lub farmaceutą.