Peeling – po co go stosować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Peeling to jeden z podstawowych domowych zabiegów pielęgnacyjnych, polegający na złuszczaniu obumarłego naskórka. W wyniku tych działań skóra zostaje oczyszczona oraz pobudzona do wytwarzania nowych komórek. Po co stosować peeling?

Na czym polega peeling?

Peeling to zabieg pielęgnacyjny, opierający się w głównej mierze na złuszczaniu zewnętrznych, obumarłych warstw naskórka. Dzięki usunięciu martwych komórek można poprawić wygląd oraz stan zdrowotny skóry, odżywić ją oraz poprawić jej kondycję.

Wyróżnia się zabiegi:

  • Głębokie – taki peeling przeprowadza się z użyciem lasera lub fenolu
  • Średniogłębokie – mające na celu spłycenie zmarszczek i poprawę jędrności skóry
  • Powierzchniowe – to rodzaj peelingu, który możemy wykonać u kosmetyczki lub samodzielnie w domu, obejmuje on jedyne górne warstwy naskórka

Dlaczego warto stosować peeling?

Peeling ma wiele zastosowań i wpływa pozytywnie na stan skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej gładka i jędrna. Zabieg peelingu często jest wykorzystywany jako faza wstępna wielu innych zabiegów kosmetycznych, to także nieodłączny element wielu kuracji antycellulitowych.

Regularnie praktykowany peeling przyczynia się do:

  • Wygładzenia blizn
  • Pobudzenia odnowy skóry
  • Odblokowania ujścia gruczołów łojowych
  • Rozjaśnienia skóry i nadania jej młodszego wyglądu
  • Redukcji zaskórników i niedoskonałości
  • Zmniejszonego wydzielania sebum
  • Rozjaśnienia przebarwień skóry
  • Wygładzenia i odmłodzenia skóry

Peeling w domowych warunkach – jak i kiedy go stosować?

Aby uzyskać widoczne efekty i poprawić kondycję skóry, należy stosować peeling raz w tygodniu. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, a następnie nałożyć na skórę nawilżający krem lub preparat kojący. Preparaty do peelingu mogą mieć postać pilingów enzymatycznych lub ziarnistych. Na rynku dostępne są także wersje mix – tak zwane gommage. Ciało najlepiej peelingować preparatem gruboziarnistym, natomiast do twarzy bardziej się nadadzą delikatne ziarniste drobinki.

Domowy peeling można zrobić z wykorzystaniem ziaren kawy, cukru, soli lub sody oczyszczonej. Przeciwwskazania do stosowania peelingu to:

  1. Trądzik młodzieńczy lub różowaty
  2. Ciąża
  3. Opryszczka
  4. Stany zapalne skóry
  5. Duża ilość znamion

UWAGA: W przypadku cery naczyniowej można wykonywać jedynie peeling enzymatyczny, który jest delikatniejszą i mniej inwazyjną formą zabiegu. Przed wykonaniem peelingu należy oczyścić skórę!