Plastikowe opakowania a zdrowie – na co trzeba uważać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Plastikowe opakowania a zdrowie – to kwestia, która wielu osobom spędza sen z powiek. Mimo że plastik szybko zdobył przewagę nad innymi rodzajami opakowań, powoli z niego rezygnujemy. Dlaczego? Wyjaśniamy w tym artykule!

Plastikowe opakowania a zdrowie – co zawiera plastik?

Plastik wdarł się szturmem do świata opakowań, ponieważ jest to wygodny, tani i lekki sposób na pakowanie wielu artykułów. Coraz częściej jednak odchodzi się od stosowania plastikowych opakowań, zwłaszcza w kontekście artykułów spożywczych. Zawarte w plastiku bisfenole (zwłaszcza BPA, czyli bisfenol-A) mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ nie tylko na naturalne środowisko, ale także na nasze zdrowie!

Plastikowe opakowania a zdrowie – dlaczego plastik nam szkodzi?

Jedną z niebezpiecznych substancji, która jest obecna w plastikowych opakowaniach (np. butelkach na mleko lub opakowaniach z mięsem) jest bisfenol A. Substancja ta może przenikać do żywności, i to nie tylko pod wpływem wysokich temperatur! Jej wysokie stężenie może zaburzać równowagę hormonalną w organizmie, a tym samym przyczyniać się do problemów z płodnością.  Bisfenol A powoduje także zaburzenia metabolizmu oraz zmiany na poziomie ośrodków w mózgu. Jak temu zapobiec?

Aby uniknąć przenikania szkodliwych substancji z plastikowych opakowań, należy przede wszystkim zminimalizować ich użycie. Plastikowe pudełka należy chronić przed działaniem promieni słonecznych i nie używać ich wielokrotnie. Niektórych z nich nie wolno zmywać w zmywarce ani tym bardziej podgrzewać w mikrofali. Najlepiej stopniowo przerzucić się na inny rodzaj opakowań, np. papierowe lub szklane.

Walka z plastikiem, czyli kartonowe opakowania

Producenci opakowań coraz częściej już odchodzą od szkodliwych plastikowych opakowań i proponują swoim klientom niestandardowe opakowania wytworzone z kartonu. Przykładem firmy, która korzysta z biodegradowalnych materiałów i ekologicznych farb do produkcji opakowań jest Packhelp. Na stronie internetowej Packhelp można znaleźć bogatą ofertę opakowań dla biznesu, które powstają w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i są bezpieczne dla człowieka. Dzięki temu firmy sprzedające artykuły elektroniczne, kosmetyki, produkty luksusowe, a nawet artykuły spożywcze mogą pakować swoje produkty w opakowania, które są nietoksyczne i budować pozytywny wizerunek na rynku.