Plogging – biegaj zdrowo i ekologicznie!

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czym jest plogging? Na czym polega eko-bieganie? Poznaj szwedzką dyscyplinę sportową, na której oszalał cały świat! Zapraszamy do lektury!

Plogging – co to takiego?

Termin plogging dotarł do Polski ze Szwecji i oznacza w dosłownym tłumaczeniu z języka szwedzkiego „podnieść i truchtać”. Ideą tej dyscypliny jest zbieranie śmieci podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – z trawników i uliczek, w parkach i w lasach.

Pierwsza akcja ploggingowa odbyła się w 2016 roku, sport ten został zapoczątkowany przez Erika Ahlstrom. Do udziału w pierwszej inicjatywie ploggingowej Ahlstrom zachęcił swoich znajomych. Akcja nie miała pierwotnie charakteru rywalizacji, ale pomysł został bardzo szybko podchwycony i na całym świecie zaczęto organizować akcje ploggingowe i „sportowe eko-rywalizacje”, w których nie liczy się szybkość, czy przebyte kilometry, ale ilość zebranych po drodze śmieci.

Plogging, czyli  biegać i zbierać

Plogging to dyscyplina uprawiana na całym świecie. Jest bardzo modny w takich miastach jak Nowy Jork, Francja, Madryt, czy Berlin. Ploggingowe zawody są często organizowane z okazji Światowego Dnia Ziemi lub pierwszego dnia wiosny, także w Polsce! Akcje i inicjatywy ploggingowe pojawiają się także bardzo często w mediach społecznościowych, aby przyczynić się do promocji tej idei, wystarczy użyć hasztaga #biegamizbieram oraz #plogging. Uczestnicy akcji ploggingowych podkreślają, że satysfakcja płynąca z tego sportu jest o wiele większa, niż w przypadku tradycyjnego biegania, czy maratonów.

Jak zacząć trenować plogging?

Jak zacząć trenować plogging? Wybierając się na jogging, wystarczy wziąć ze sobą plastikowy worek i rękawice ochronne i zbierać śmieci zalegające wokół trasy. Po zakończeniu aktywności fizycznej worek można zutylizować w śmietniku.  Plogging może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Czy plogging dotyczy tylko i wyłącznie biegania?

Plogging to nie tylko bieganie i sprzątanie. Ekosport można uprawiać także w trakcie jazdy na rolkach lub na rowerze! Plogging to odmiana joggingu i bardzo pożyteczna dyscyplina, nie tylko w kontekście dbania o naturalne środowisko. Według ekspertów schylanie się po śmieci i noszenie ze sobą ciężkiego worka wpływają pozytywnie na mięśnie i stawy.