Popraw wzrok, czyli co należy jeść

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeżeli zauważyłeś, że masz problemy z oczami lub borykasz się z nimi od jakiegoś czasu, nie czekaj tylko popraw swój wzrok. Odpowiednia dieta potrafi zdziałać cuda, wystarczy być jedynie konsekwentnym i wiedzieć, po co sięgnąć.

A jak witamina A

Pył, siedzenie przed komputerem czy inne podrażnienia z zewnątrz bardzo niekorzystnie wpływają na nasz narząd wzroku. Witaminą, która ma na niego zbawienny wpływ, jest witamina A. Dzieje się tak dlatego, że jest silnym antyoksydantem, a co za tym idzie, skutecznie zwalcza wolne rodniki. Co więcej, ma znaczący wpływ na poprawne działanie fotoreceptorów siatkówki oka. To właśnie one odpowiadają za dobre widzenie za dnia oraz w nocy. Jeżeli więc witaminy zabraknie w organizmie, można doprowadzić nawet do kurzej ślepoty.

Warto więc sięgnąć po produkty, które zawierają jej szczególnie dużo. Dobry pomysł to przyrządzenie sobie na obiad wątróbki. Nie każdy musi być jednak miłośnikiem tej potrawy, dlatego polecamy też marchew pod każdą postacią, szpinak, jarmuż oraz dynię.

Popraw wzrok dzięki witaminie C

Witamina C ma wiele zbawiennych właściwości dla naszego organizmu. Jednym z nich jest syntezowanie kolagenu, który jest niezwykle istotny, ponieważ to on umacnia naczynia krwionośne w oku. Jeżeli jest go za mało, naczynia spojówki stają się kruche, a to w najgorszym wypadku może doprowadzić do wylewu i krwotoków podspojówkowych. Takie urazy mogą poważnie uszkodzić wzrok.

Oczywistym źródłem witaminy C, którą niewątpliwie dobrze jest mieć w jadłospisie, jest cytryna. Jednak istnieją owoce i warzywa o wiele bardziej bogate w tę witaminę, a jest nimi żółta papryka, papaja, jarmuż czy czarna porzeczka.

Skromna witamina E

Na sam koniec należy wspomnieć o niedocenianej witaminie E. To właśnie dzięki niej wchłanianie bezcennego beta-karotenu jest większe w jelicie cienkim. Uniemożliwia też ona utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co z kolei prowadzi do uszczelnienia się błon komórkowych.

Tej witaminy najlepiej szukać w olejach roślinnych, migdałach, orzechach czy zielonych warzywach. Jeżeli ktoś lubi, może też sięgnąć po mleko oraz jajka. Możliwości jest naprawdę wiele, więc nie czekaj tylko popraw swój wzrok już dziś!