Potrawy zdrowe na jelita

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jelita oraz reszta naszego układu trawiennego bardzo ciężko pracują. Zwłaszcza jeżeli muszą uporać się z ciężkostrawnym jedzeniem. Warto więc zadbać o siebie i wybrać potrawy zdrowe na jelita, które pozwolą im się nieco podreperować.

Podstawowe zasady

Jeżeli chcesz zadbać o swoje jelita, idealną dietą będzie ta lekkostrawna. Stosuje się ją w trakcie zatruć, zaleca też osobom starszym, więc możemy ją uznać za dietę leczniczą. Z pewnością każdy z nas przechodził przez nią chociaż raz w życiu, po zjedzeniu czegoś, co mu zaszkodziło.

Absolutną podstawą takiej diety jest eliminacja rzeczy smażonych. Posiłki należy więc przygotowywać na parze lub je gotować. Co więcej, ilość posiłków na dzień nie powinna przekraczać pięciu, a ostatni z nich można zjeść najpóźniej około dwóch godzin przed snem. Potrawy zdrowe na jelita powinny też przyjmować nieco inną formą, chociaż nie wszystkie. Dobrze od czasu do czasu sięgnąć po blender i przygotować dania zmiksowane, które nie obciążają układu trawiennego.

Co więcej, unikaj tłustych potraw, które są mocno przyprawione. Zrezygnuj też zbyt dużej ilości błonnika, bo jego nadmiar ma odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast przyspieszać metabolizm, jedynie go spowalnia. Podstawowa wiedza już jest, teraz trzeba wcielić w życie kilka przepisów!

Potrawy zdrowe na jelita – przepisy

Najbezpieczniejszą i najbardziej dowolną opcją są zupy. Tutaj można pozwolić sobie na odrobinę luzu, bo jelita uwielbiają dania tego typu. Głównie przez łatwą do przetrawienia konsystencję. Możesz więc ugotować rosół na drobiu, krem z marchewki, botwinkę czy zupę jarzynową. Ważne, by nie przesadzić z przyprawianiem i przyrządzić potrawy w jak najbardziej naturalny sposób.

Teraz coś treściwszego. Nie każdemu bowiem wystarczy zupa. Przez to, że szybko przelatuje ona przez nasz organizm, uczucie głodu może nastąpić w krótkim czasie od jej zjedzenia. Warto więc pokusić się na kawałek mięsa grillowanego w folii. Może to być kurczak, indyk lub jeżeli lubisz, to nietłusta ryba. Delikatnie przypraw mięso, dodaj do niego warzywa, np. cukinię, bakłażana oraz marchew, i wrzuć to piekarnika na około 30 min. Pyszny obiad gotowy!

Potrawy zdrowe na jelita niestety mają do siebie to, że nie posiadają bogatego bukietu smaków. Dlatego warto osłodzić sobie życie pysznym deserem. Warto przygotować sałatkę owocową, kisiel lub wycisnąć świeży sok z cytrusów. Jeżeli jesteś zagorzałym fanem czekolady, możesz pozwolić sobie na 3-4 kostki, lecz tylko naturalnej i gorzkiej. I oczywiście nie codziennie. Powodzenia!