
Specjalista – jak go wybrać?
Regularna aktywność fizyczna to klucz nie tylko do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale również utrzymania prawidłowej masy ciała i poprawy ogólnego stanu organizmu. Nie jest jednak tajemnicą, że najwięcej motywacji do uprawiania sportu w okresie wiosenno-letnim, kiedy piękna pogoda zachęca do treningów w plenerze. Nie zmienia to faktu, że zimą można równie skutecznie zawalczyć o lepszą kondycję, a przy okazji świetnie się bawić. Zatem na jakie sporty zimowe warto postawić? Podpowiadamy.
W sezonie zimowym niesłabnącą popularnością w naszym kraju cieszy się narciarstwo. Nie sposób bowiem nie zauważyć zatłoczonych stoków w kurortach położonych w południowej części Polski. Przeżywają one prawdziwe oblężenie w czasie ferii świątecznych, czemu trudno się dziwić. Jazda na nartach to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną czy znajomymi, a ponadto przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Uprawiając tę dyscyplinę sportu możemy poprawić naszą wydolność krążeniowo-oddechową, ustabilizować ciśnienie tętnicze, lepiej dotlenić organizm czy też zwiększyć odporność. Co ciekawe, wiele dzieci chce wyczynowo uprawiać narciarstwo alpejskie – co prawda nie są to skoki narciarskie, jednak coraz lepsze wyniki polskich alpejczyków w prestiżowych zawodach podsycają apetyt młodych adeptów na międzynarodową sławę.
Zima to świetna okazja do spróbowania swoich sił w wielu innych sportach poza narciarstwem, które bezdyskusyjnie wygrywa wszelkie rankingi popularności w Polsce. Warto jednak poszerzać swoje sportowe horyzonty i zacząć jeździć na łyżwach. Tego rodzaju aktywność tylko na pierwszy rzut oka wydaje się trudna i zarezerwowana tylko dla osób z dobrą koordynacją ruchową czy równowagą. Każdy może uprawiać łyżwiarstwo – trzeba tylko poznać podstawy techniki jazdy. Dyscyplina sama w sobie przynosi wiele radości i działa z korzyścią dla ludzkiego organizmu. Poprawia naszą kondycję i wydolność, pobudza krążenie, wzmacnia mięśnie i stawy czy też rozwija poczucie równowagi.
Dyscypliny zimowe można uprawiać nie tylko na zewnątrz, ale również pod dachem. Świetnym tego przykładem jest curling, który według przedstawicieli takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie, w Polsce wciąż jest niszowy, ale z każdym rokiem zyskuje na popularności. Sport ten żartobliwie określany jest jako „zabawa w rzucanie czajnikami”, ale w rzeczywistości zawodowcy rywalizują na poziomie międzynarodowym – również w igrzyskach olimpijskich. Curling warto poznać nie tylko od strony transmisji telewizyjnych, ale na własnej skórze przekonać się o tym, jak wymagająca jest to dyscyplina. Uprawiając ją można popracować nad koordynacją ruchową, siłą mięśni czy wyszczuplić sylwetkę.