7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Ten ból na pewno jest Ci znany, gdy intensywnie i często trenujesz, albo gdy twój weekend zamienia się w wielką wyprawę po górach. Nie raz pewnie czekałeś kiedy zakwasy same zejdą, ale my mamy dla Ciebie kilka skutecznych pomysł na ich zwalczanie.
Jest to opóźniony ból mięśni, który wynika z ich ogromnego przeciążenia. Przekonanie wśród ludzi jest takie, że ból mięśni powstaje w wyniku zebrania się kwasu mlekowego, co jest błędnym rozumowaniem. Przyczyną powstawania zakwasów jest wypłukiwanie kwasu mlekowego z mięśni przez krew po wykonaniu intensywnego wysiłku fizycznego. Zakwasy powstają w wyniku mikrouszkodzeń, bo mięśnie nie są przygotowane na aktualny proces wysiłkowy.
Jeśli już zakwasy wystąpią, to bądź świadom, że mogą one trwać od 3 – 6 dni. Jest kilka sposobów na złagodzenie tego bólu:
Najczęściej dotyka to osób, które maja mała wiedzę na temat podstawowych technik ćwiczeń i źle je wykonują, ale również osoby, które dopiero zaczynają wysiłek fizyczny. Istnieją TYLKO 3 sposoby na uniknięcie zakwasów:
Rozgrzewka poprzedzająca trening nie powinna być krótsza niż 5 minut. W tym czasie należy wykonywać proste ćwiczenia pozwalające przygotować ciało na większy wysiłek. Najpopularniejszymi ćwiczeniami są: trucht w miejscu, skłony, wykroki czy krążenia ramion, tułowia, stóp, bioder, kolan, głowy. Druga z wymienionych zasad dotyczy zwiększania obciążeń. Często zdarza się, że ktoś przecenia swoje możliwości i zbyt mocno obciąża mięśnie. Zwiększanie obciążeń powinno następować nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Rozciąganie po treningu, czyli stretching, powinno trwać około 5-10 minut. Wskazane jest rozciąganie mięśni całego ciała, niezależnie od tego, które partie były ćwiczone podczas danej jednostki treningowej.