Sposoby na zapalenie spojówek – podpowiemy Ci, jak je wyleczyć!

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zapalenie spojówek to choroba, która występuje powszechnie zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dolegliwość ta ma wiele przyczyn o różnym podłożu. Jak wygląda leczenie? Jakie są najlepsze sposoby na zapalenie spojówek? Zapraszamy do lektury!

Zapalenie spojówek – przyczyny

Zapalenie spojówek to choroba, która może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Ta nieprzyjemna dolegliwość występuje często u osób, które mają skłonność do alergii lub pracują wiele godzin przy komputerze. Choroba może zostać także wywołana przez tzw. zespół suchego oka lub zwykłe zakażenie. Charakterystycznym objawem jest pieczenie oczu, światłowstręt, swędzenie powiek oraz łzawienie. Chorzy cierpiący na zapalenie spojówek często mają czerwone oczy, cierpią na obrzęki oraz mają problemy z widzeniem. Jakie są najlepsze sposoby na zapalenie spojówek?

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Najbardziej skuteczne domowe sposoby na zapalenie spojówek to:

  • Zimne okłady (z kostek lodu lub z zimnego ręcznika)
  • Przemywanie oczu wywarem z suszonej kolendry lub olejkiem z aloesu
  • Antybakteryjna nalewka z nagietka
  • Przykładanie do powiek ostudzonych torebek herbaty
  • Przykładanie do powiek plasterków schłodzonego ziemniaka

Domowe sposoby nie wyleczą do końca choroby, ale załagodzą jej objawy.

Inne sposoby na zapalenie spojówek

Najprostszym sposobem na zapalenie spojówek są tzw. sztuczne łzy, np. Hylo-care. Krople są dostępne bez recepty, należy je aplikować bezpośrednio do oka.

Do czynników, które mogą wywoływać zapalenie spojówek, mogą należeć:

  • Kurz
  • Dym
  • Monitor komputera lub telewizor

Aby załagodzić objawy choroby, należy przewietrzyć dokładnie pokój, ograniczyć czas spędzony przy czy komputerze oraz pić dużo wody. Na czas choroby należy zrezygnować z basenu, nosić okulary przeciwsłoneczne i nie używać kosmetyków do oczu.

Jak wygląda leczenie? W przypadku bakteryjnego lub wirusowego zapalenia spojówek konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosuje się również przeciwzapalne leki miejscowe, które zmniejszają obrzęk. Chory powinien wyrzucić wszystkie kosmetyki i artykuły do oczu, z których korzystał w trakcie zapalenia, ponieważ może zarazić się na nowo. Dotyczy to także stosowanych szkieł kontaktowych.

PAMIĘTAJ: jeśli po 2-3 dniach stosowania kropel lub domowych sposobów dolegliwości nie miną, zgłoś się koniecznie do lekarza okulisty!