7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Czy trądzik może mieć jakiś wpływ na stan psychiczny człowieka? Nie trzeba wiele, aby doszukać się powiązania trądzik a depresja. Wie to każdy, kto naprawdę zmagał się z tym problemem. Jak sobie z tym radzić?
Określanie psychodermatologiczne oznacza choroby skórne, które mają również wpływ na psychikę człowieka. Zaburzenia psychiczne na tle zmian skórnych nie są więc żadnym wymysłem ani po prostu gorszym humorem. Zdiagnozowanie takiej choroby polega na całościowym ujęciu problemów, jakie posiada pacjent. Naukowcy potwierdzają połączenie trądziku, czy innych zaburzeń związanych ze skórą oraz problemów natury psychicznej. Badano bowiem grupy osób ze schorzeniami skóry, które były w różnym wieku. Zaobserwowano u nich takie zachowania jak wycofanie się, zły nastrój czy obsesje. Wszystko przez to, że trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz wiele innych zaburzeń tego rodzaju, bezpośrednio wpływa na wygląd człowieka, co obniża jego samoocenę.
Wykazaliśmy już, że związek trądzik a depresja bezsprzecznie istnieje. Teraz omówimy jego wpływ na stan psychiczny oraz wszelkie inne skutki. Chyba nie istnieje druga grupa chorób, w której pozytywne nastawianie jest takie ważne. Powstawanie krost i wyprysków podnosi w organizmie poziom stresu. Chora osoba, niemogąca pogodzić się zmianą swojego wyglądu, który najczęściej dotyczy twarzy, szyi oraz pleców, za wszelką cenę stara się ukryć zmiany. Rozdrapuje więc krosty, wyciska je, co prowadzi do ich namnażania się, zamiast zniknięcia. Poziom stresu stale rośnie, a to też pogłębia problem.
W efekcie takie osoby zaczynają unikać kontaktów z ludźmi, porzucając swoje ulubione zajęcia. Siedzenie w domu jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Wycofanie, niska samoocena, brak wiary w poprawę stanu oraz niepogodzenie się z następującymi zmianami, potrafią nawet prowadzić do myśli samobójczych. Nie wolno się jednak poddawać i trzeba z tym walczyć.
Nieoceniona jest pomoc osób najbliższych, które szczególnie powinny zainteresować się problemami osoby cierpiącej na trądzik i depresję. Najgorsze co można zrobić, to bagatelizować problem. Należy więc wspierać, razem szukać kolejnych sposobów na poprawę zdrowia, a w ostateczności, udać się nawet do psychologa lub terapeuty.