Uzależnienie od nikotyny i jej właściwości na organizm

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że nikotyna zawarta w papierosach działa jak narkotyk i tak powinna być traktowana przez społeczeństwo. Zobacz, jaki wpływ ma nikotyna na Ciebie albo na twoich bliskich.

Nikotyna zwiększa u nas ilość dopaminy, która zapewnia poczucie przyjemności czyli jest związkiem chemicznym bardzo uzależniającym, w końcu każdy człowiek potrzebuje przyjemności. Dodając do tego działanie dymu, które jest rakotwórcze i zwiększa ryzyko zachorowania układu krążenia, powinniśmy z niej zrezygnować.

Nikotyna i jej działanie na organizm w praktyce

Substancja psychoaktywna pobudza receptory w mózgu działając na niego pobudzająco i stymulująco,a przy tym zaburza naturalną pracę układu nerwowego. To ogólnodostępna substancja działająca na stres i zmęczenie, która pomimo tego niszczy ludzki organizm. Możesz mieć mylne pozytywne odczucia, ale jej skutki są bardzo negatywne.

Właściwości nikotyny

Nikotyna to substancja neurotoksyczna, prowadzi do śmierci komórek w zależności od jej ilości zażytej. Znajduję się w produktach owadobójczych, a ludzie dobrowolnie wkładają ją do ust. Jeden papieros zawiera do 1g tytoniu czyli jakieś 6-11 mg nikotyny. Organizm osoby palącej jest w stanie pochłonąć około 3 mg nikotyny. Najniebezpieczniejszym procesem jej przyjmowania to chwila w której papieros zostaje zgaszony, mamy wtedy największe stężenie nikotyny we krwi i utrzymuje się ono przez 15 minut. By usunąć całą nikotynę z organizmu człowiek potrzebuje do 2 godzin, dlatego osoby uzależnione od papierosów robią sobie takie przerwy, aby na nowo uzupełnić jej braki.

Niskie dawki nikotyny, nie tylko groźne dla osób palących

Niewielkie ilości nikotyny działają na układ nerwowy, zwiększają ciśnienie we krwi, przyspieszają tętno, rozszerzają źrenice i działają na układ trawienny. W takich dawkach człowiek otrzymuje zastrzyk energii do pracy, lepszą koncentrację, a dodatkowo poczuje się bardziej pewny siebie ze względu na neuroprzekaźniki dopaminy. Trzeba zaznaczyć, że wdychanie dymu a nie same palenie papierosa w taki sam sposób wpływa na osobę bierną. Większa dawka nikotyny natomiast powoduje rozluźnienie, ale rozprasza uwagę.

Substancje smoliste wypalane przy papierosie odkładają się w naszych drogach oddechowych i powodują choroby krążenia, prowadzą do wrzodów żołądka i otyłości. Poza tym pojawia się przebarwienie na zębach i suchość skóry, co prowadzi do szybkiego starzenia się. Nikotyna to substancja zagrażająca naszemu życiu, a jej skutki mogą ujawnić się nawet po kilku latach. Powoduje ona nieodwracalne skutki, a późniejszych efektach śmierć.

A więc czy warto tracić swoje zdrowie tylko po to by poczuć się przez chwile lepiej?