Wczesne objawy cukrzycy – na co warto zwrócić uwagę?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która polega na nieprawidłowej pracy trzustki, co związane jest ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. To schorzenie rozwijające się stopniowo, na początku może dawać trudne w rozpoznaniu objawy. Na co warto wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Cukrzyca jest chorobą powiązaną z trzustką, która odpowiedzialna jest za wydzielanie insuliny – to hormon mający zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. Zbyt niski poziom insuliny wynikający z uszkodzenia trzustki albo z jej niewystarczającego wydzielania jest głównym powodem podwyższonego poziomu glukozy, co może prowadzić do szeregu groźnych konsekwencji, w tym nawet do śmierci.

Sam początek cukrzycy najczęściej jest dość trudny do wychwycenia, ponieważ choroba może nie dawać wtedy żadnych objawów. Niekiedy nawet przez miesiące, a nawet lata może pozostawać nierozpoznana aż do momentu, w którym ujawni się jej pełna postać.

Jeśli jednak będziemy obserwować swój organizm na co dzień, istnieje duża szansa na rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy.

Wczesne objawy cukrzycy:

  • nadmierne zmęczenie – wynika z faktu, że w komórkach ciała brakuje glukozy pomimo jej wysokiego stężenia w krwi
  • zwiększone wydalanie moczu – mocz wydalany jest w ilościach większych niż 2,5 litra na dzień
  • wzmożone pragnienie – jest wynikiem zwiększonego wydalania moczu i organizm w ten sposób uzupełnia poziom płynów
  • suchość w ustach, suchość skóry i błon śluzowych – ma powiązanie z nadmiernym wydalaniem moczu
  • niewyraźny, zamglony wzrok – podwyższenie poziomu glukozy prowadzi do puchnięcia soczewki oka, co zaburza wzrok

Zatem wtedy, gdy obserwowane są te właśnie objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić wtedy właściwe badania kliniczne Katowice to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać także ze specjalnych programów badań klinicznych skierowanych do osób zagrożonych cukrzycą.

Diagnostyka cukrzycy odbywa się przede wszystkim na zbadaniu poziomu glukozy we krwi w jednorazowym pobraniu lub też przez wykonanie tak zwanej krzywej cukrzycowej po kilku pobraniach.