Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która polega na nieprawidłowej pracy trzustki, co związane jest ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. To schorzenie rozwijające się stopniowo, na początku może dawać trudne w rozpoznaniu objawy. Na co warto wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Cukrzyca jest chorobą powiązaną z trzustką, która odpowiedzialna jest za wydzielanie insuliny – to hormon mający zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. Zbyt niski poziom insuliny wynikający z uszkodzenia trzustki albo z jej niewystarczającego wydzielania jest głównym powodem podwyższonego poziomu glukozy, co może prowadzić do szeregu groźnych konsekwencji, w tym nawet do śmierci.

Sam początek cukrzycy najczęściej jest dość trudny do wychwycenia, ponieważ choroba może nie dawać wtedy żadnych objawów. Niekiedy nawet przez miesiące, a nawet lata może pozostawać nierozpoznana aż do momentu, w którym ujawni się jej pełna postać.

Jeśli jednak będziemy obserwować swój organizm na co dzień, istnieje duża szansa na rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy.

Wczesne objawy cukrzycy:

  • nadmierne zmęczenie – wynika z faktu, że w komórkach ciała brakuje glukozy pomimo jej wysokiego stężenia w krwi
  • zwiększone wydalanie moczu – mocz wydalany jest w ilościach większych niż 2,5 litra na dzień
  • wzmożone pragnienie – jest wynikiem zwiększonego wydalania moczu i organizm w ten sposób uzupełnia poziom płynów
  • suchość w ustach, suchość skóry i błon śluzowych – ma powiązanie z nadmiernym wydalaniem moczu
  • niewyraźny, zamglony wzrok – podwyższenie poziomu glukozy prowadzi do puchnięcia soczewki oka, co zaburza wzrok

Zatem wtedy, gdy obserwowane są te właśnie objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić wtedy właściwe badania kliniczne Katowice to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać także ze specjalnych programów badań klinicznych skierowanych do osób zagrożonych cukrzycą.

Diagnostyka cukrzycy odbywa się przede wszystkim na zbadaniu poziomu glukozy we krwi w jednorazowym pobraniu lub też przez wykonanie tak zwanej krzywej cukrzycowej po kilku pobraniach.

Komentowanie wyłączone