7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Tylko alergicy wiedzą tak naprawdę, jak trudne jest życie z alergiami. Wymuszają bowiem na chorym ciągłą czujność i ostrożność, by nie zetknąć się ze szkodliwymi składnikami lub przedmiotami, które wywołać mogą – poza kichaniem i reakcją skórną – także zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Alergikom wykazującym nadwrażliwość na pyłki najtrudniej jest przetrwać wiosnę, dla tych z alergiami pokarmowymi prawdziwym wyzwaniem są wizyty w restauracjach i rodzinne biesiadowanie – między innymi podczas świąt Bożego Narodzenia. Które potrawy mogą się okazać niebezpieczne i w jaki sposób można wyeliminować z nich najpopularniejsze alergeny?
Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że w dzisiejszych czasach można być uczulonym na niemal wszystko – niemożliwością byłoby więc wymienienie wszystkich alergenów ze wskazaniem, które przepisy na Boże Narodzenie mogą być ich źródłem. Postanowiliśmy więc skupić się na kilku najbardziej powszechnych, które stanowią problem milionów Polaków, i przyjrzeliśmy się pod ich kątem potrawom wigilijnym i świątecznym – oto wyniki naszego śledztwa:
W wielu sytuacjach, gdy szkodliwy dla nas alergen jest jednym ze składników sosu czy sałatki, najlepiej jest po prostu przyrządzić podobne danie, które nie będzie go zawierać, albo zwyczajnie (jeśli się da) pominąć dany składnik. Czasami jest to niemożliwe, co oczywiście nie oznacza, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z ulubionych bożonarodzeniowych smaków. Składniki będące potencjalnymi alergenami często da się w prosty sposób zastąpić innymi.
Jeśli masz alergię na któryś z produktów pochodzenia zwierzęcego – ryby, jaja czy laktozę – warto poszukać inspiracji u wegan, którzy unikają produktów odzwierzęcych i są niezrównani w wyszukiwaniu i opracowywaniu prostych zamienników. W wegańskich wypiekach jaja zastępowane są mąką ziemniaczaną wymieszaną z wodą lub dojrzałym bananem, zamiast mleka krowiego używa się zaś mleka roślinnego – owsianego, ryżowego czy kokosowego. Efekty są niemal identyczne jak w przypadku tradycyjnych receptur – warto wypróbować przede wszystkim takie przepisy jak wegański piernik ze śliwką lub sernik świąteczny. Prawdziwym wegańskim przebojem jest także ryba z selera: seleryba, która świetnie sprawdzi się również w przypadku osób uczulonych na ryby (choć niestety nie jest odpowiednia dla uczulonych na seler).
W przypadku uczulenia na gluten istotne jest wyeliminowanie z tradycyjnych przepisów mąki pszennej poprzez zastąpienie jej innymi mąkami bez glutenu – to najczęściej mąka ryżowa i kukurydziana – lub połączenie kaszy jaglanej z mąką ziemniaczaną. Sprawdzony przepis na bezglutenowe uszka do barszczu (to samo ciasto możesz wykorzystać do przygotowania wigilijnych pierogów) znajdziesz tutaj: https://www.kamis.pl/przepisy/dania-bezmiesne/uszka-bezglutenowe-do-barszczu. Jeśli natomiast reagujesz alergicznie na miód, możesz spróbować zastąpić go miodem sztucznym, ale wiedz, że nie ma on (poza kaloriami) żadnych wartości odżywczych. Uczuleni na orzechy i seler muszą po prostu unikać tych składników w spożywanych potrawach – nie mają one żadnych substytutów.
Alergie pokarmowe często nie są jedynym problemem osób wykazujących nadwrażliwość także na inne rodzaje alergenów, których nie brakuje w domu przygotowującym się do świąt. Warto więc zachować dużą ostrożność podczas świątecznych porządków – wzbijający się do góry kurz może bowiem działać drażniąco. Uczulać mogą także świąteczne dekoracje – zapachowe świeczki, kolorowe baloniki oraz sama choinka (zarówno świeża, jak i sztuczna, jeśli dokładnie jej nie wyczyścisz).
By więc cieszyć się spokojnymi i zdrowymi świętami, uważaj na siebie i na swoich bliskich! Zdrowie przede wszystkim, a przepisy na Boże Narodzenie dla alergików są łatwo dostępne!