7 porad jak dbać o zdrowe ciało i sprawny umysł
Woda w kolanie to dość popularna dolegliwość. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z przyczyn powstania tego schorzenia. Jak sobie radzić z wodą w kolanie? Zapraszamy do lektury!
Woda w kolanie to schorzenie, które powstaje często w wyniku urazów stawu kolanowego. W wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia torebki maziowej otaczającej staw i płyn, który w normalnych warunkach jest wewnątrz torebki, wydostaje się na zewnątrz, powodując powstanie stanu zapalnego.
Aby zdiagnozować przyczyny powstania wody w kolanie, zlecane jest badanie RTG kolana oraz, w niektórych wypadkach, rezonans magnetyczny. Wodę w kolanie usuwa się podczas zabiegu chirurgicznego. Pacjent zostaje miejscowo znieczulony, a następnie za pomocą specjalnej igły ze strzykawką, odsysany jest nadmiar wody ze stawu.
W oczekiwaniu na wizytę u lekarza, dolegliwość można załagodzić domowymi sposobami. Aby usunąć opuchliznę, należy okładać bolące kolano lodem w woreczku. Okładu nigdy nie nakładamy bezpośrednio na skórę. Lód działa na zakończenia nerwowe oraz przyczynia się do zamknięcia rozerwanych naczyń i zahamowania podskórnego krwawienia. W opanowaniu bólu mogą być pomocne także środki doustne zawierające ibuprofen.
Inne domowe metody na wodę w kolanie to okłady z:
Aby zapobiec uszkodzeniom stawu, należy dodatkowo zawinąć kolano opaską elastyczną i usztywnić staw.