Woda w kolanie – co robić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Woda w kolanie to dość popularna dolegliwość. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z przyczyn powstania tego schorzenia. Jak sobie radzić z wodą w kolanie? Zapraszamy do lektury!

Jak powstaje woda w kolanie? Czym się objawia ta dolegliwość?

Woda w kolanie to schorzenie, które powstaje często w wyniku urazów stawu kolanowego. W wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia torebki maziowej otaczającej staw i płyn, który w normalnych warunkach jest wewnątrz torebki, wydostaje się na zewnątrz, powodując powstanie stanu zapalnego.

  1. Woda w kolanie może być skutkiem przeciążenia stawów, uszkodzenia więzadeł oraz urazów w wyniku upadku. Do powstania wody w kolanie może się też przyczynić nadwaga.
  2. Woda w kolanie może występować jako samodzielne schorzenie lub towarzyszyć objawom innych chorób. Obecność wody w kolanie może być związana z zapaleniem reumatoidalnym stawu, torbielą oraz w najgorszym wypadku wskazywać na rozwój nowotworu.

Woda w kolanie – jak leczyć to schorzenie?

Aby zdiagnozować przyczyny powstania wody w kolanie, zlecane jest badanie RTG kolana oraz, w niektórych wypadkach, rezonans magnetyczny. Wodę w kolanie usuwa się podczas zabiegu chirurgicznego. Pacjent zostaje miejscowo znieczulony, a następnie za pomocą specjalnej igły ze strzykawką, odsysany jest nadmiar wody ze stawu.

Domowe sposoby w oczekiwaniu na konsultację u lekarza

W oczekiwaniu na wizytę u lekarza, dolegliwość można załagodzić domowymi sposobami. Aby usunąć opuchliznę, należy okładać bolące kolano lodem w woreczku. Okładu nigdy nie nakładamy bezpośrednio na skórę. Lód działa na zakończenia nerwowe oraz przyczynia się do zamknięcia rozerwanych naczyń i zahamowania podskórnego krwawienia. W opanowaniu bólu mogą być pomocne także środki doustne zawierające ibuprofen.

Inne domowe metody na wodę w kolanie to okłady z:

  • Roztworu octu
  • Arniki
  • Schłodzonych liści kapusty

Aby zapobiec uszkodzeniom stawu, należy dodatkowo zawinąć kolano opaską elastyczną i usztywnić staw.