Zdrowe zamienniki kofeiny

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie udanego poranka i produktywnego dnia. Zawarta w kawie kofeina pobudza do działania, dodaje energii i pozwala skutecznie poprawić samopoczucie oraz zredukować uczucie zmęczenia. Czym można zastąpić kawę? Poznaj zdrowe zamienniki kofeiny!

Jak zredukować codzienną spożywaną ilość kawy?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Pita z umiarem ma bardzo dobry wpływ na koncentrację, samopoczucie, a także ogólną kondycję organizmu. Kofeina przyspiesza metabolizm, ułatwia odchudzanie, działa przeciwutleniająco, pobudza i aktywuje całe ciało oraz umysł do pracy, ale spożywana w nadmiernych ilościach może również wypłukiwać substancje odżywcze, rozregulować rytm biologiczny i wyjaławiać organizm. Odstawienie kawy lub zredukowanie jej spożycia to niełatwe wyzwanie. Jak to zrobić? W odstawieniu kawy pomocne może być zastąpienie jej zdrowszymi produktami.

Poznaj najzdrowsze zamienniki dla kofeiny!

Najzdrowsze zamienniki dla kofeiny, wykazujące równie pobudzające działanie, to:

  • Yerba Mate – przygotowywana w sposób tradycyjny lub normalnie, w kubku
  • Zioła – Imbir w formie korzenia lub naparu, rozmaryn w formie naparu, mięta (w każdej postaci), żeń-szeń w korzeniu lub stosowany w formie naparu, a także mniszek lekarski
  • Owocowe koktajle – odżywczo dla mózgu może działać koktajl z jagód lub bananowe smoothie

Inne zamienniki dla kawy to także biała herbata, herbata rooibos oraz napoje z guaraną. Dobrym substytutem dla kofeiny jest również kakao, ponieważ zawiera ono wiele składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo, chrom, cynk oraz miedź. Gdy brakuje nam energii w ciągu dnia, możemy również skorzystać z cennych dla umysłu przekąsek, takich jak orzechy włoskie oraz pestki dyni lub słonecznika.

Zaprzyjaźnij się z Yerba Mate

Z wyżej wymienionych opcji najpopularniejszą jest Yerba Mate. To napój sporządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, który zawiera wiele różnych składników odżywczych, poprawiających pracę układu nerwowego oraz immunologicznego. Yerba Mate pobudza podobnie jak kawa, ale działa dłużej i nie wywołuje skutków ubocznych. Napar jest bogaty w przeciwutleniacze, wiele witamin, żelazo, wapń, krzem oraz magnez.

Yerba Mate pomaga:

  • Poprawić świadomość psychiczną oraz samopoczucie
  • Poprawić kondycję intelektualną, koncentrację oraz pamięć
  • Zwiększyć energię i zaktywizować do działania
  • Zrzucić zbędne kilogramy i wspomóc odchudzanie