Zioła na jelita – zobacz, co poprawia pracę jelit i żołądka

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Siedzący tryb życia, stres i niewłaściwa dieta sprzyjają problemom z pracą żołądka i jelit. Niezawodnym sposobem na tego typu problemy są zioła, które regulują procesy trawienne, usuwają nadmiar gazów, eliminują bóle brzucha oraz przyspieszają oczyszczanie jelit ze złogów.

Zioła o działaniu przeczyszczającym

Kruszyna pospolita (Frangula alnus Mill.) jest to pospolity gatunek krzewu występujący w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Z rośliny tej wykorzystuje się korę, którą zbiera się wczesną wiosną z gałązek lub młodych pędów, Przed użyciem kora powinna być przechowywana dłużej niż rok lub po wysuszeniu ogrzana przez 2 godziny w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Stosowana jest ona jako  środek przeczyszczający przy zaparciach i nieżycie jelit, a także jako środek żółciotwórczy oraz żółciopędny.

Należą ją stosować tylko przez pewien czas, gdyż dłuższe stosowanie może doprowadzić do rozleniwienia perystaltyki jelit.

Rzewień (rabarbar) dłoniasty (Rheum palmatum L.) jest to bylina pochodząca z Chin i Tybetu, ale uprawiana również w Polsce. Surowcem jest korzeń. W zależności od dawki preparat wykazuje odmienne działanie. W małych dawkach od 0,05 do 0,5g działa zapierająco, w dawkach od 1-3g wykazuje działanie przeczyszczające po około 6-10 godzin. Może być stosowany przy chronicznych zaparciach również przy długotrwałym stosowaniu. Używany jest przy nieżytach żołądka i jelit. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci.

Przeciwwskazaniem do stosowania jest kamica nerkowa oraz piasek w  moczu.

Liść strączyńca (Sennae folium) jest to niewielki półkrzew. Liście zbierane są w czasie  przekwitania rośliny i suszone.

Senes jest środkiem przeczyszczającym o silnym działaniu, stosowany przy ostrych zaparciach. Zaczyna działać po 6 godzinach od spożycia.

Senes nie powinien być stosowany przez dłuższy czas. Unikać go powinny kobiety w ciąży oraz osoby z niedrożnością jelit i zapaleniem jelita grubego czy wyrostka robaczkowego.

Zioła na jelita – zobacz, co poprawia pracę jelit i żołądka

Zioła o działaniu pobudzającym trawienie

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) jest małą krzewinką rosnącą w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W celach leczniczych wykorzystuje się ziele. Kwitnące, ulistnione pędy zbierane są w początkowym okresie kwitnienia.  Macierzanka działa korzystnie w zaburzeniach funkcjonowania żołądka, reguluje trawienie, działa wiatropędnie oraz przeciwskurczowo.

Ziele od czasów starożytnych stosowano również jako środek moczopędny. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła.

Dzięgiel litwor, arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm.) występuje w strefie umiarkowanej Europy i Syberii. Surowcem zielarskim jest korzeń, który się suszy. Stosuje się go w zaburzeniach trawiennych takich jak kolki, wzdęcia czy nieżyt jelit. Ma on działanie wiatropędne, przeciwskurczowe oraz pobudzające wydzielanie soku żołądkowego.

U osób wrażliwych po zetknięciu z rośliną mogą wystąpić alergiczna wysypka i stany zapalne skóry.

Bylica piołun (Artemisia absinthium) jest to bylina, występująca na całej półkuli północnej. Surowcem jest kwitnące ziele. Ułatwia trawienie oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych, pomaga przy schorzeniach pęcherzyka żółciowego i wątroby. Wykazuje również działanie przeciw robakom obłym.

Nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży, przy dłuższym stosowaniu istnieje niebezpieczeństwo zatrucia tujonem, który jest głównym składnikiem olejku tej rośliny.