Elektrolity do picia – kiedy je zażywać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Elektrolity takie jak potas, wapń, magnez, czy sód odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Są one niezbędne miedzy innymi do tego, by utrzymać na odpowiednim poziomie gospodarkę wodną. Kiedy zażywać elektrolity do picia?

Elektrolity do picia – jak wpływają na nasz organizm?

Elektrolity to cząsteczki, które odpowiadają za transport wody w ludzkim organizmie. Ich funkcja to także regulacja pracy układu nerwowego oraz mięśniowego, dzięki temu, że potrafią one przewodzić prąd elektryczny. Dzięki nim nasze serce i mózg pracują prawidłowo.

Jakie konkretnie role pełnią poszczególne elektrolity?

  • Magnez – pierwiastek ten reguluje funkcjonowanie mięśnia sercowego oraz pozostałych mięśni, wpływa także na pracę układu nerwowego oraz bierze udział w procesach syntezy białka, które zachodzą w ludzkim organizmie, regularnie spożywany, może zredukować uczucie zmęczenia i znużenia,
  • Potas – pierwiastek ten reguluje funkcjonowanie mięśni (w tym także serca) oraz, podobnie jak magnez, wpływa na pracę układu nerwowego dzięki temu, że bierze udział w przewodzeniu impulsów komórek nerwowych, razem z sodem odpowiada także za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia we krwi,
  • Sód – pierwiastek ten wpływa na kurczliwość mięśni i gospodarkę wodno-elektrolitową, reguluje ciśnienie krwi oraz nadzoruje pracę układu nerwowego, dzięki niemu komórki w ludzkim organizmie są odpowiednio uwodnione,
  • Wapń – pierwiastek ten aktywuje enzymy, buduje kości i zęby, reguluje ciśnienie krwi, a także wspomaga przewodzenie impulsów nerwowych.

Elektrolity do picia – kiedy je stosować?

Elektrolity do picia można stosować w przypadku, gdy organizm jest przeciążony lub narażony na odwodnienie.

Warto je zażywać:

  • po tym, jak poprzedniego dnia spożyliśmy zbyt dużo alkoholu,
  • po intensywnym treningu sportowym,
  • w czasie gorączki,
  • w trakcie upalnych dni.

Elektrolity do picia – ile kosztują?

Elektrolity można kupić bez recepty w każdej aptece, czasem pojawiają się one także na półkach w supermarketach. 100 g elektrolitów w proszku kosztuje około 5 złotych, natomiast elektrolity w tabletkach musujących (20 tabletek), to wydatek rzędu około 8 – 10 złotych. Preparaty te mają na celu poprawić równowagę elektrolitową, a także wspomóc pracę układu nerwowego i mięśniowego.

Niedobór elektrolitów może poskutkować drżeniem mięśni, uczuciem chronicznego zmęczenia, a także kłopotami z koncentracją. Jeśli jest długotrwały, może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet udaru i zawału.