Prawidłowy poziom cukru we krwi – sprawdź, czy jesteś zdrowy!

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Badanie poziomu glukozy we krwi jest wykonywane zazwyczaj wtedy, gdy podejrzewamy, że pacjent ma cukrzycę. Jak się do niego przygotować? Na czym ono polega? Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Kiedy wykonuje się badanie poziomu glukozy?

Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się:

  • gdy u pacjenta występują objawy niedocukrzenia lub przecukrzenia,
  • u tych osób, u których zachodzi ryzyko wystąpienia cukrzycy lub które chorują na cukrzycę (są diabetykami),
  • u kobiet w ciąży (pomiędzy 24 i 28 tygodniem),
  • u osób z nadwagą lub otyłością,
  • regularnie u zdrowych osób – raz do roku.

Cukier powinny mierzyć także osoby zagrożone cukrzycą typu 2 i osoby powyżej 40 roku życia.

Badanie cukru we krwi – jak się do niego przygotować?

Badanie cukru to badanie, które wykonuje się na czczo. Próbka potrzebna do określenia poziomu cukru to próbka krwi pobrana z żyły. Badanie można wykonać w warunkach laboratoryjnych – wtedy krew pobierana jest w dole łokciowym. Można je także wykonać samodzielnie w domu – wtedy krew jest pobierana z opuszka palca ręki.

Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. Dozwolone jest jedynie spożycie wody. W pewnych przypadkach jednak badanie można wykonać po posiłku, lub o dowolnej porze dnia lub nocy, w zależności od zaleceń lekarskich.

Prawidłowy poziom cukru we krwi – ile to jest?

Prawidłowy poziom cukru we krwi to 70-99 mg/dL (3.9 – 5.5 mmol/L). Jeśli poziom cukru jest wyższy od 99 mg/dL i sięga 125 mg/dL, mówimy o stanie przedcukrzycowym. Jeśli poziom glukozy we krwi wynosi powyżej 126 mg/dL, wynik ten świadczy o tym, że pacjent ma cukrzycę.

Zbyt wysoki cukier może świadczyć też o innych chorobach, np. schorzeniach trzustki, zespole Cushinga lub zaburzeniach o podłożu hormonalnym. Aby mieć pewność co do diagnozy, zaleca się powtórzenie badania oraz wykonanie dodatkowych analiz.

Zbyt niski poziom glukozy we krwi może wynikać z wielu czynników. Są to np.:

  • Długotrwały stres,
  • Alkohol,
  • Dieta odchudzająca,
  • Zatrucie pokarmowe,
  • Duży wysiłek fizyczny.

Zainteresował Cię ten wpis? Sprawdź także nasz artykuł Badania lekarskie – co warto wiedzieć? Opowiadamy w nim o najważniejszych badaniach, jakie należy regularnie wykonywać, by zadbać o zdrowie. Podpowiadamy także, jak się do nich przygotować i o czym mogą świadczyć ich wyniki.